Ukraina pretendon se ka shkatërruar një avion rus

Ukraina pretendon se ka shkatërruar një avion rus

20:51, 23/02/2024
A+ Aa A-

Ukraina pretendon se ka shkatërruar një avion vëzhgues rus.

Komandanti i forcave ajrore të Ukrainës, Mykola Oleshchuk, tha: “A-50 me shenjën e thirrjes “Bayan” ka fluturuar i fundit!”

Beriev A-50 është një avion sovjetik paralajmërues dhe kontrollues i hershëm i përdorur nga Moska për misione zbulimi.

Në fillim të këtij muaji, inteligjenca ushtarake britanike vuri në dukje një shpërthim në ajër të një tjetër A-50U rus, të cilin Ukraina gjithashtu pretendon se e ka rrëzuar.

Kjo u mendua të ishte rrëzimi i parë i një avioni të tillë këtë shekull, ndërsa i sotmi përfaqëson të dytin nëse verifikohet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco