Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës, Sali Berisha

SHBA vendos sanksione shtesë ndaj Iranit

SHBA vendos sanksione shtesë ndaj Iranit

22:38, 22/02/2024
A+ Aa A-

Shtetet e Bashkuara të Amerikës së shpejti do të vendosin sanksione të reja ndaj Iranit për mbështetjen e agresionit rus kundër Ukrainës, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

“Si përgjigje ndaj mbështetjes së vazhdueshme të Iranit për luftën brutale të Rusisë, ne do të vendosim sanksione shtesë ndaj Iranit në ditët në vijim dhe jemi të përgatitur të shkojmë më tej nëse Irani shet raketa balistike Rusisë”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

Ai shtoi se ndihma e Teheranit për Rusinë nuk është falas.

“Në këmbim të mbështetjes së Iranit, Rusia po i ofron Teheranit një bashkëpunim të paprecedentë të mbrojtjes. Pra, në total, Irani po i kërkon Rusisë pajisje ushtarake me vlerë miliarda dollarë,” tha Kirby.

Ai tha gjithashtu se ndërsa Irani i ka ofruar Rusisë një numër të konsiderueshëm dronësh, bomba ajrore të drejtuara dhe municione artilerie, Uashingtoni ende nuk ka konfirmuar se raketat balistike janë transferuar nga Irani në Rusi.

Reuters raportoi më herët se Irani kishte furnizuar Rusinë me një numër të madh raketash balistike të fuqishme tokë-tokë, duke cituar gjashtë burime, duke thelluar bashkëpunimin ushtarak midis dy vendeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco