Britania kërcënon Izraelin: Nuk ka më armë nëse Tel Avivi pushton Rafahun

Britania kërcënon Izraelin: Nuk ka më armë nëse Tel Avivi pushton Rafahun

09:49, 22/02/2024
A+ Aa A-

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të konsiderojë pezullimin e licencave të eksportit të armëve në Izrael nëse kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu nis një ofensivë tokësore potencialisht shkatërruese në qytetin palestinez Rafah në Gazën jugore.

Ndërsa situata në Gaza përkeqësohet, presioni diplomatik po rritet mbi Britaninë e Madhe që të ndjekë vendet e tjera dhe të ndalojë eksportet e armëve në Izrael, raporton Guardian.

Burime nga qeveria britanike pohojnë se, megjithëse nuk është marrë asnjë vendim për pezullimin e licencave të eksportit të armëve, Britania e Madhe ka aftësinë të përgjigjet shpejt nëse këshilli ligjor vlerëson se Izraeli po shkel ligjin ndërkombëtar humanitar.

Britania iu bashkua aleatëve të tjerë në presionin ndaj Izraelit për të shmangur një ofensivë tokësore në Rafah.

Në një letër drejtuar Komitetit të Punëve të Jashtme për kontrollin e eksporteve të armëve në Izrael, Sekretari i Jashtëm David Cameron tha të martën se ai nuk e shihte se si mund të vazhdonte ofensiva Rafah pa rrezikuar civilët dhe shkatërruar shtëpitë.

Në një takim sot në Gjenevë mbi Marrëveshjen e Tregtisë së Armëve, diplomatët palestinezë akuzuan zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar për shkelje të marrëveshjes duke refuzuar të pezullojë shitjen e armëve pasi Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) vendosi që Izraeli duhet të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë gjenocid mbi palestinezët. në Gaza.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco