Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

09:12, 22/02/2024
A+ Aa A-

Rusia po tërhiqet nga një marrëveshje peshkimi e vitit 1956 e arritur me Britaninë nga udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushovi, një tregues se sa i thellë është bërë hendeku midis Rusisë dhe Perëndimit pas dy vitesh konflikti dhe retorikë të Luftës së Ftohtë.

Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022 shkaktoi konfrontimin më serioz midis Moskës dhe Perëndimit që nga kriza e raketave kubane të vitit 1962, dhe secila palë e konsideron tjetrën si një armik perfid.

Marrëveshja e peshkimit në maj 1956 u nënshkrua në Londër në një pikë kthese në Luftën e Ftohtë: Hrushovi atë vit kishte denoncuar Josef Stalinin, kishte propozuar bashkëjetesë paqësore me Perëndimin dhe madje kishte vizituar Britaninë në prill.

Sot, pamja nga Moska është më e ashpër.

Presidenti Vladimir Putin i konsideron Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj si një perandori në rrënim që dëshiron të shkatërrojë Rusinë dhe të vjedhë burimet e saj natyrore. Perëndimi e konsideron Putinin si vrasës dhe Rusinë e Putinit si armik, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 i lejoi anijet britanike në zonat e pasura të peshkimit të Detit Barents, në bregdetin e Gadishullit Kola dhe përgjatë bregut të ishullit Kolguyev.

“Kur Nikita Hrushovi pranoi këtë marrëveshje në vitin 1956, është e vështirë të thuhet se çfarë e udhëhoqi atë, por definitivisht nuk ishte interes kombëtar,” tha në një deklaratë Vyacheslav Volodin, kryetari i dhomës së ulët të parlamentit të Dumës së Shtetit.

Britanikët duhet të studiojnë disa fjalë të urta: “Rusët e përdorin kalin ngadalë, por e kalërojnë shpejt”.

Pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës, Perëndimi goditi atë që hodhi si sanksionet më të ashpra të vendosura ndonjëherë ndaj një ekonomie të madhe. Rusia i hodhi sanksionet si një shpallje lufte ekonomike, megjithëse ekonomia e saj u rrit 3.6% vitin e kaluar.

Britania vendosi të mërkurën sanksione ndaj gjashtë individëve në krye të kolonisë penale të Arktikut, ku kreu i opozitës ruse Alexei Navalny vdiq javën e kaluar.

“Kur njerëzit pyesin nëse mund t’i përgjigjemi sanksioneve, përgjigja është: ne mundemi,” tha Volodin, duke shtuar se anijet britanike kapën mijëra ton merluc dhe merluc në ujërat ruse.

Volodin, një aleat i ngushtë i Putinit, përsëriti ortodoksinë aktuale të Kremlinit, i cili e sheh rënien e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 si një tragjedi dhe Mikhail Gorbachev si një dështim, i cili u mashtrua nga një Perëndi mashtrues që synonte të poshtëronte Rusinë.

“Me Gorbaçovin, ne humbëm vendin tonë dhe me Putinin e kthyem atë”, tha Volodin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco