Akuza për përdhunim dhe abuzim me të mitur, arrestohet Peshkopi australian

Akuza për përdhunim dhe abuzim me të mitur, arrestohet Peshkopi australian

08:41, 22/02/2024
A+ Aa A-

Peshkopi australian Christopher Saunders është akuzuar për përdhunim dhe një sërë veprash seksuale, disa prej të cilave kundër fëmijëve.

Sipas BBC, 74-vjeçari u arrestua në Broome të mërkurën, pas hetimeve paralele të urdhëruara nga policia e Australisë Perëndimore dhe Papa.

Saunders, i cili ka mohuar akuzat në të kaluarën, iu refuzua lirimi me kusht dhe do të paraqitet në gjykatë të enjten.

Ai është një nga klerikët katolikë më të vjetër që përballet me akuza të kësaj natyre.

Saunders akuzohet për dy akuza për përdhunim, 14 akuza për sulm të paligjshëm dhe të pahijshëm dhe tre akuza për sjellje të pahijshme me një fëmijë si person me autoritet.

Shkelja e supozuar ndodhi në qytetet e largëta të Australisë Perëndimore të Broome, Kununurra dhe komunitetin aborigjen të Kalumburu midis 2008 dhe 2014.

Përveç kardinalit të ndjerë George Pell, i cili u burgos dhe më pas u shpall i pafajshëm, Saunders është zyrtari më i lartë katolik në vend që akuzohet për abuzime seksuale të fëmijëve.

Në një deklaratë të enjten, Konferenca e Peshkopëve Katolikë Australianë premtoi të bashkëpunojë me policinë dhe tha se akuzat kundër z. Saunders ishin “shumë serioze dhe thellësisht shqetësuese, veçanërisht për ata që i bëjnë ato akuza”.

“Është e drejtë dhe e duhur, dhe me të vërtetë e nevojshme, që të gjitha akuzat e tilla të hetohen tërësisht,” tha Kryepeshkopi i Perthit Timothy Costelloe.

I shuguruar për herë të parë në 1976, Saunders ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij në rajonin e largët të Kimberley-t në cepin veriperëndimor të vendit dhe u emërua peshkop i Broome në 1996.

Dioqeza shtrihet rreth 770,000 km katrore (297,000 milje katrore) – një zonë afërsisht sa madhësia e Turqisë dhe përfshin disa nga pjesët më të largëta të vendit.

I njohur për shoqërimin, punën e tij mbrojtëse dhe shoqërimin e të rinjve në kampe dhe udhëtime peshkimi, Saunders ka qenë prej kohësh një figurë e fuqishme brenda komunitetit lokal. Madje edhe një birrë në vend mban emrin e tij.

Për vite me radhë, ai është përballur me hetime të dyfishta mbi akuzat për abuzim seksual të bëra nga disa burra aborigjenë nga komunitetet në zonën e tij.

Akuzat u transmetuan për herë të parë në vitin 2020, por hetimi fillestar i policisë që pasoi u mbyll pa akuza.

Ai u largua vullnetarisht si peshkop i Broome në 2020, por mbetet një peshkop emeritus.

Megjithatë, pasi një hetim historik u urdhërua nga Papa, raporti i tij prej 200 faqesh u zbulua më pas në media vitin e kaluar dhe policia filloi një hetim të ri.

Vetëm një pjesë e vogël e pyetjeve të Vos Estis Lux Mundi janë ndërmarrë në mbarë botën. Me kuptimin “Ti je drita e botës” në latinisht, hetimet e Vos Estis janë porositur nga Papa dhe janë prezantuar në vitin 2019 për të luftuar abuzimin seksual dhe për të ndërmarrë veprime kundër peshkopëve dhe zyrtarëve të tjerë të rangut të lartë në Kishën Katolike.

Vetëm Papa mund të emërojë ose shkarkojë një peshkop.

Australia është përballur me akuza për çështjen e abuzimit seksual të fëmijëve në vitet e fundit, pasi një hetim kombëtar historik në vitin 2017 zbuloi se shumë institucione, përfshirë Kishën Katolike, ishin të përfshira në këtë krim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco