Si u fut në kurth, gangsteri i Yakuza që u përpoq t'i shiste materiale bërthamore, Iranit

Si u fut në kurth, gangsteri i Yakuza që u përpoq t'i shiste materiale bërthamore, Iranit

08:32, 22/02/2024
A+ Aa A-
  • Prokurorët federalë në Nju Jork thanë se ata akuzuan një bos japonez të Yakuza-s për plan për të trafikuar materiale bërthamore nga Birmania në vende të tjera.
  • Prokurorët thanë se gangsteri i akuzuar, Takeshi Ebisawa, "dhe bashkëpunëtorët e tij i treguan mostra të materialeve bërthamore në Tajlandë" një agjenti të fshehtë nga Administrata e Zbatimit të Drogës së SHBA.
  • “Një laborator i mjekësisë ligjore bërthamore amerikane më vonë analizoi mostrat dhe konfirmoi se mostrat përmbajnë uranium dhe plutonium të shkallës së armëve”, tha Zyra e Prokurorit të SHBA në Manhattan.

Image

Prokurorët amerikanë kanë akuzuar një anëtar të dyshuar të mafies japoneze se ka komplotur për të  trafikuar materiale bërthamore.

Takeshi Ebisawa, 60 vjeç, u përpoq të shiste uranium dhe plutonium që ai besonte se do të transferoheshin në Iran për të ndërtuar një bombë bërthamore, dyshohet.

Z. Ebisawa dhe një bashkë-pandehur tajlandez ishin akuzuar më parë për armë dhe drogë, në prill të vitit 2022.

Tani ai rrezikon burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor për akuzat e fundit.

Autoritetet amerikane thonë se Ebisawa - i cili po mbahet në një burg në Bruklin - është një figurë e lartë në organizatat japoneze të krimit të organizuar, të njohura si Yakuza, me shtrirje në Sri Lanka, Myanmar, Tajlandë dhe SHBA.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë tha se zoti Ebisawa dhe "bashkëpunëtorët e tij i treguan mostra të materialeve bërthamore në Tajlandë" një agjenti të fshehtë nga Agjencia Amerikane e Zbatimit të Drogës (DEA).

Agjenti u hoq si një trafikant droge dhe armësh me lidhje me një gjeneral iranian.

Mostrat bërthamore - të cilat erdhën nga Mianmar - u kapën nga autoritetet tajlandeze dhe u transferuan te hetuesit amerikanë. Një laborator amerikan konfirmoi se materiali përmbante uranium dhe plutonium të shkallës së armëve.

Prokurorët gjithashtu pretendojnë se Ebisawa kërkoi të merrte sasi të mëdha armësh të nivelit ushtarak në emër të një grupi rebel të paspecifikuar në Mianmar.

Armët përfshinin raketa tokë-ajër, pushkë sulmi dhe snajper, mitralozë, raketa të kalibrave të ndryshëm dhe një shumëllojshmëri mjetesh taktike.

“Është rrëqethëse të imagjinosh pasojat nëse këto përpjekje do të kenë sukses dhe departamenti i drejtësisë do të verë para përgjegjësisë ata që trafikojnë këto materiale dhe kërcënojnë sigurinë kombëtare të SHBA dhe stabilitetin ndërkombëtar”, tha në një deklaratë të mërkurën ndihmësprokurori i përgjithshëm Matthee G Olden.

Në shkurt 2020, zoti Ebisawa dyshohet se kontaktoi agjentin e DEA për shitjen e materialeve bërthamore. Sipas prokurorëve amerikanë, ai i shpjegoi përmes komunikimeve të koduara se uraniumi "nuk është i mirë për shëndetin tuaj".

Në shtator të atij viti, zoti Ebisawa dyshohet se i dërgoi me email agjentit të fshehtë të DEA një letër që mbante emrin e një kompanie minerare. Ai i prpozoi t’i shiste 50 ton uranium dhe torium për 6.85 milion dollarë.

Prokurorët thonë gjithashtu se ai dërgoi fotografi që tregonin "një material shkëmbor të errët" me një matës Geiger, i cili përdoret për të matur nivelet e rrezatimit.

Z. Ebisawa përballet me akuza duke përfshirë planin për të kryer trafikim ndërkombëtar të materialeve bërthamore, konspiracion për importimin e narkotikëve, komplot për të blerë, transferuar dhe zotëruar raketa kundërajrore dhe pastrim parash.

Bashkë-konspiratori i tij në këtë rast, shtetasi tajlandez Somphop Singhasiri, 61-vjeçar, po përballet me akuza për drogë dhe armë.

Të dy do të paditen në një sallë gjyqi federal të Nju Jorkut të enjten./ar.sh/SYRI.NET

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco