Lajmi i fundit

TASK FORCE/ Hetimi i TIMS, frika e socialistëve

SHBA, akuza bosit të mafias japoneze: Komplotoi për të trafikuar materiale bërthamore

SHBA, akuza bosit të mafias japoneze: Komplotoi për të trafikuar materiale bërthamore

08:33, 22/02/2024
A+ Aa A-

Prokurorët amerikanë kanë akuzuar një anëtar të dyshuar të mafies japoneze për komplot për trafikimin e materialeve bërthamore.

Takeshi Ebisawa, 60 vjeç, u përpoq të shiste uranium dhe plutonium që ai besonte se do të transferoheshin në Iran për të ndërtuar një bombë bërthamore, thuhet nga autoritetet amerikane.

Ebisawa dhe një bashkë i pandehur tajlandez u goditën më parë me akuza për armë dhe drogë në prill 2022. Ai përballet me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor për akuzat e fundit.

Autoritetet amerikane thonë se Ebisawa, i cili po mbahet në një burg në Brooklyn,  është një figurë e lartë në sindikatat japoneze të krimit të organizuar, të njohur si Yakuza, me operacione në Sri Lanka, Myanmar, Tajlandë dhe SHBA.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë tha se Ebisawa dhe “bashkëpunëtorët e tij i treguan mostra të materialeve bërthamore në Tajlandë” një agjenti të fshehtë nga Agjencia Amerikane e Zbatimit të Drogës (DEA).

Agjenti po paraqitej si një trafikant droge dhe armësh me lidhje me një gjeneral iranian.

Mostrat bërthamore, të cilat erdhën nga Mianmar, u kapën nga autoritetet tajlandeze dhe u transferuan te hetuesit amerikanë. Një laborator amerikan konfirmoi se materiali përmbante uranium dhe plutonium të shkallës së armëve.

Prokurorët gjithashtu pretendojnë se Ebisawa kërkoi të merrte sasi të mëdha armësh të nivelit ushtarak në emër të një grupi rebel të paspecifikuar në Mianmar.

Armët përfshinin raketa tokë-ajër, pushkë sulmi dhe snajper, mitralozë, raketa të kalibrave të ndryshëm dhe një shumëllojshmëri mjetesh taktike.

Në shkurt 2020, zoti Ebisawa dyshohet se kontaktoi agjentin e DEA për shitjen e materialeve bërthamore. Sipas prokurorëve amerikanë, ai shpjegoi përmes komunikimeve të koduara se uraniumi “nuk është i mirë për shëndetin tuaj”.

Në shtator të atij viti, Ebisawa dyshohet se i dërgoi me email agjentit të fshehtë të DEA një letër që mbante emrin e një kompanie minerare. Ai ofroi të shiste 50 ton uranium dhe torium për 6.85 milion dollarë.

Prokurorët thonë gjithashtu se ai dërgoi fotografi që tregonin “një material shkëmbor të errët” me një numërues Geiger, i cili përdoret për të matur nivelet e rrezatimit.

Ebisawa përballet me akuza duke përfshirë konspiracion për të kryer trafikim ndërkombëtar të materialeve bërthamore, konspiracion për importimin e narkotikëve, komplot për të blerë, transferuar dhe zotëruar raketa kundërajrore dhe pastrim parash.

Bashkëpunëtori i tij tajlandez Somphop Singhasiri, 61-vjeçar, po përballet me akuza për drogë dhe armë.

Dyshja do të paditet në një sallë gjyqi federal të Nju Jorkut të enjten.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco