Lavrov: Jemi të hapur për zgjidhjen paqësore të konfliktit në Ukrainë

Lavrov: Jemi të hapur për zgjidhjen paqësore të konfliktit në Ukrainë

08:11, 22/02/2024
A+ Aa A-

Moska është e hapur për zgjidhjen paqësore të konfliktit në Ukrainë, tha ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov .

Duke folur në një intervistë me të përditshmen braziliane O Globo , Lavrov dyshoi se Ukraina do të angazhohej në bisedime me Rusinë , duke thënë: “Kiev dhe Perëndimi janë të përqendruar në promovimin e formulës së Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky , e cila përmban një ultimatum të papranueshëm për Rusinë dhe refuzon pa masë iniciativa të tjera, përfshirë atë të Brazilit.”

“Qëllimet dhe objektivat e operacionit special ushtarak u përshkruan nga Presidenti Vladimir Putin dhe përfshijnë çmilitarizimin dhe denazifikimin e Ukrainës dhe eliminimin e kërcënimeve ndaj sigurisë së Rusisë që vijnë nga territori i saj”, tha ai.

Ministri këmbënguli në eliminimin e “shkaqeve rrënjësore të krizës në Ukrainë ” për të arritur një zgjidhje të qëndrueshme dhe të drejtë.

” Perëndimi duhet të ndalojë furnizimin me armë Ukrainës dhe Kievi duhet të ndalojë armiqësitë. Ukraina duhet të rivendosë statusin e saj neutral, të paangazhuar dhe jo-bërthamor dhe të sigurojë të drejtat dhe liritë e qytetarëve të saj”, theksoi ai.

Lavrov shprehu keqardhjen që “as Kievi dhe as Perëndimi nuk demonstrojnë ndonjë shenjë vullneti politik për të zgjidhur konfliktin” dhe për këtë arsye Rusia nuk ka “zgjidhje tjetër veçse të vazhdojë operacionin special ushtarak derisa të arrihen qëllimet e saj”.

I pyetur për perspektivat e normalizimit të marrëdhënieve me Evropën , zyrtari tha se “vendet e BE-së ia kanë imponuar vetes këtë armiqësi për Rusinë”.

“Atyre u takon të vendosin se si do të shkojnë për këtë zgjedhje. Duke marrë parasysh vendosmërinë e Brukselit për të na shkaktuar një “disfatë strategjike”, të flasim për perspektivat për rivendosjen e marrëdhënieve është jashtë qëllimit.

“Nëse vendet evropiane heqin dorë nga politikat e tyre rusofobike dhe dalin me ide realiste në lidhje me parimet e reja të marrëdhënieve, ne do t’i shqyrtojmë ato. Vendimet tona do të bazohen në interesat tona kombëtare,” tha ai.

Lavrov pret që SHBA të ruajë ” kursin e saj anti-rus ” në të ardhmen e parashikueshme, duke argumentuar se “elita qeverisëse e Shteteve të Bashkuara e sheh Rusinë si një kundërshtar dhe një kërcënim pavarësisht nga përkatësia partiake”.

“Ish presidenti Donald Trump nuk bëri asgjë për të përmirësuar marrëdhëniet Rusi-SHBA gjatë qëndrimit të tij katërvjeçar në Shtëpinë e Bardhë … Ne jemi të përgatitur të punojmë me çdo lider që fiton besimin e popullit amerikan. Ajo që ka rëndësi për ne është jo figura të veçanta politike, por politikat e tyre ndaj Rusisë . Presidenti Putin e bëri të qartë këtë kohët e fundit në intervistën e tij televizive”, tha ai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco