Qeni i Joe Biden i kafshoi agjentët e Shërbimit Sekret të paktën 24 herë

Qeni i Joe Biden i kafshoi agjentët e Shërbimit Sekret të paktën 24 herë

08:10, 22/02/2024
A+ Aa A-

Qeni i Presidentit amerikan Joe Biden, "Komandanti' i kafshoi agjentët e Shërbimit Sekret Amerikan në të paktën 24 raste, tregojnë dokumentet e reja.

Të dhënat e Shërbimit Sekret Amerikan tregojnë shkallën në të cilën Shephardi gjerman shkaktoi kaos tek truprojat presidenciale.

Një agjent i lartë vuri në dukje se kafshimet nënkuptonin që Shërbimi Sekret të ndryshonte taktikat, duke i këshilluar agjentët që "të jepnin shumë hapësirë".

Paralajmërimi erdhi disa muaj përpara se Komandanti të largohej nga Shtëpia e Bardhë.

Dokumentet u zbuluan pas kërkesave për Lirinë e Informacionit dhe u postuan në internet. Ata janë redaktuar shumë për të mbrojtur identitetin e agjentëve të Shërbimit Sekret dhe fshehtësinë e taktikave të tyre të sigurisë.

Ato tregojnë se të paktën 24 incidente kafshimi kanë ndodhur midis tetorit 2022 dhe korrikut 2023, duke përfshirë kafshimin e anëtarëve të Shërbimit Sekret në kyçin e dorës, parakrahut, bërrylit, belit, gjoksit, kofshës dhe shpatullës.

Dokumentet nuk regjistrojnë domosdoshmërisht të gjitha incidentet që lidhen me Komandantin, pasi ato mbulojnë vetëm Shërbimin Sekret dhe jo të tjerët që punojnë në Shtëpinë e Bardhë ose personelin në Camp David në Maryland.

Kafsha shtëpiake të familjes Biden u largua nga Shtëpia e Bardhë në tetor të vitit të kaluar, një javë pasi një agjent i Shërbimit Sekret kërkoi trajtim mjekësor për një kafshim të rëndë.

Një incident i mëparshëm në qershor çoi në një "kafshim të thellë" në parakrahin e një agjenti, i cili kishte nevojë për qepje. Gjaku në dysheme në një krah të Shtëpisë së Bardhë bëri që turnet në krahun lindor të ndërtesës të pezulloheshin për 20 minuta, sipas një dokumenti.

Në korrik, një agjent tjetër u kafshua në dorë dhe iu deshën gjashtë qepje. Kafshimi shkaktoi një "plagë të thellë të hapur" dhe agjenti "filloi të humbiste një sasi të konsiderueshme gjaku", tregonte një email.

Këtij agjenti iu dha një "paketë e vogël kujdesi" nga kolegët si dhuratë, duke përfshirë qetësues kundër dhimbjeve, pomadë antibiotike, sprej piper, një maskë dhe biskota për qen "për qëllime sigurie".

Një agjent i lartë i paidentifikuar në një email këshilloi se agjentët që mbrojnë zotin Biden dhe familjen e tij "duhet të jenë krijues për të siguruar sigurinë tonë personale".

"Kafshimet e fundit të qenve na kanë sfiduar që të rregullojmë taktikat tona operacionale kur Komandanti është i pranishëm - ju lutemi jepni shumë hapësirë (duke qëndruar larg në varësi të terrenit nëse është e mundur)," shkroi agjenti.​

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco