Djali nga Teksasi thyen rekordin, përfundon maratonën duke dribluar topin më shumë se 1 orë

Djali nga Teksasi thyen rekordin, përfundon maratonën duke dribluar topin më shumë se 1 orë

23:13, 21/02/2024
A+ Aa A-

Një djalë nga Teksasi theu një rekord botëror Guinness kur përfundoi një maratonë me një kohë prej 1 orë, 21 minuta dhe 39 sekonda ndërsa driblonte një top basketbolli.

Ben Duong, 24 vjeç, një student i diplomuar në Universitetin e Teksasit në San Antonio, përfundoi i 12-ti në Maratonën e Austin të së dielës me një ritëm mesatar prej 6 minutash e 14 sekondash për milje. Ai u përshëndet në vijën e finishit nga ekipi i San Antonio Spurs.

Austin Spurs, një ekip filial i ligës NBA G për San Antonio Spurs, festoi arritjen e Duong në mediat sociale, duke shkruar: “Ne jemi të nderuar për mundësinë për të bashkuar njerëzit përmes përvojave të paharrueshme në komunitet”.

Rekordi i mëparshëm për driblimin më të shpejtë të basketbollit (mashkull) është 2 orë e 3 minuta dhe u vendos nga Chi Kit Cheung në Maratonën Ujore të TCS Toronto në tetor 2023.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco