5 të vdekur nga një shpërthim në anë të rrugës në Somali

5 të vdekur nga një shpërthim në anë të rrugës në Somali

08:58, 21/02/2024
A+ Aa A-

Policia somaleze konfirmoi se pesë persona u vranë dhe 10 të tjerë u plagosën në një shpërthim në anë të rrugës në kryeqytetin kombëtar të Mogadishu.

“Mina tokësore u vendos përgjatë rrugës në distriktin Heliwa, duke synuar pasagjerët e një minibusi dhe një taksie”, tha policia në një deklaratë, duke fajësuar al-Shabab për sulmin e fundit në kryeqytet.

Policia tha se një hetim ishte duke u zhvilluar për të përcaktuar motivin e sulmit pasi të plagosurit u dërguan me urgjencë në spital.

Incidenti i fundit ndodhi pasi forcat qeveritare kanë shtuar operacionet e sigurisë në Mogadishu për të garantuar siguri maksimale për banorët.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco