Qindramijë, numri i të vrarëve në luftë në Ukrainë, por shifrat e sakta mbahen sekret

Qindramijë, numri i të vrarëve në luftë në Ukrainë, por shifrat e sakta mbahen sekret

08:45, 21/02/2024
A+ Aa A-

Kostoja njerëzore e luftës në Ukrainë, dy vjet pas pushtimit rus, është në qindra mijëra, por numri i saktë nuk dihet, me të dyja palët që i fshehin humbjet e tyre dhe Rusinë që mbulon vdekjet e civilëve në zonat që ka pushtuar.

Numri i civilëve i panjohur

Numri zyrtar i qytetarëve të vrarë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt 2022, nuk është i besueshëm pasi nuk është bërë asnjë numërim i pavarur për shkak të mungesës së aksesit në territoret ukrainase të pushtuara nga Rusia.

Në qershor 2023, autoritetet ukrainase thanë se kishin mundur të regjistronin vetëm 10,368 civilë, trupat e të cilëve ishin gjetur.

"Ajo që ne mendojmë më e mundshme është se numri është pesë herë më i lartë. Rreth 50,000 viktima," tha Oleg Gavrych, një ndihmës i lartë i shefit të kabinetit të Presidentit Volodymyr Zelensky.

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut ka pranuar gjithashtu se numri është dukshëm më i lartë se rreth 10,000 civilë që kishte konfirmuar të vdekur.

Autoritetet ukrainase besojnë se vetëm rrethimi i portit jugor të Marioupol nga shkurti deri në maj 2022 la të paktën 25,000 të vdekur, shumë prej të cilëve u varrosën në varre masive. Porti mbetet nën kontrollin rus.

Dhe kurrë nuk është bërë numërim për qytete të tjera që pothuajse u rrafshuan me tokë, si Bakhmuti.

Përtej kufirit rus, të paktën 145 civilë janë vrarë, sipas faqes ruse të lajmeve 7x7.

'Qindra mijëra' ushtarë

Si Ukraina ashtu edhe Rusia i mbajnë të fshehura humbjet e tyre ushtarake, ndërsa pretendojnë rregullisht, pa dhënë prova, se i kanë shkaktuar humbje të rënda njëra-tjetrës.

Më 20 shkurt, ushtria ukrainase vlerësoi se kishte vrarë ose plagosur më shumë se 405,000 trupa ruse që nga pushtimi.

Në dhjetor 2023, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu pretendoi se trupat e tij kishin vrarë ose plagosur 383,000 ushtarë ukrainas.

Pa asnjë raport të besueshëm nga protagonistët, aleatët e Ukrainës kanë bërë së bashku vlerësimet e tyre.

Në gusht të vitit 2023, Neë York Times citoi zyrtarët amerikanë që i vlerësonin humbjet ushtarake të Ukrainës në 70,000 të vdekur dhe midis 100,000 dhe 120,000 të plagosur.

Image

Image

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco