U lëshua nga nëndetësja bërthamore britanike, raketa Trident rrëzohet në oqean

U lëshua nga nëndetësja bërthamore britanike, raketa Trident rrëzohet në oqean

08:49, 21/02/2024
A+ Aa A-

Një raketë britanike Trident është rrëzuar në oqean në brigjet e Floridës gjatë një testimi nga një nëndetëse bërthamore.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave, kjo ishte një goditje e turpshme për Marinën Mbretërore.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë të martën mbrëma konfirmoi një “anomali” që kishte ndodhur me stërvitjen që përfshin HMS Vanguard, por një zëdhënës këmbënguli se parandalimi bërthamor, gurthemeli i mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, “mbetet i sigurt, i sigurt dhe efektiv”.

Faji kishte të bënte me atë që ishte një gjuajtje provë, me një burim që tha se lëshimi do të kishte qenë i suksesshëm nëse do të ishte kryer realisht me një kokë bërthamore.

Gazeta Sun zbuloi fillimisht dramën, e cila ndodhi më 30 janar, duke thënë se Sekretari i Mbrojtjes Grant Shapps kishte qenë në bordin e nëndetëses së zhytur në atë kohë.

Ky është dështimi i dytë me radhë i raketave Trident për flotën e vjetër të armëve bërthamore të Marinës Mbretërore pas një problemi me një tjetër provë në vitin 2016.

Mbretëria e Bashkuar ka katër nëndetëse të armatosura bërthamore që janë ngarkuar të sigurojnë për të penguar kërcënimet bërthamore nga armiqtë si Rusia dhe për të qenë gati për t’u përgjigjur nëse ndodh më e keqja dhe MB ose aleatët e saj përballen me një sulm bërthamor.

Duke përshkruar atë që ndodhi, The Sun tha se raketa Trident 2 u shty me sukses nga poshtë ujit në ajër nga gazi i ngjeshur në tubin e lëshimit.

Por përforcuesit e saj të fazës së parë nuk u ndezën dhe raketa prej 60 tonësh, e pajisur me koka të rreme, u ‘spërkat’ në Oqeanin Atlantik dhe u fundos.

Një burim i tha gazetës: “Ajo u largua nga nëndetësja, por u rrëzua, pikërisht pranë tyre”.

Menjëherë është nisur kërkimi për gjetjen e municionit tepër të ndjeshëm.

Duke treguar peshën e ngjarjes, një deklaratë ministrore me shkrim do të dalë në Parlament rreth mesditës të së mërkurës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco