Lajmi i fundit

Endrit Braimllari jep dorëheqjen si nënkryetar i Partisë së Lirisë

Beteja që la të vdekur 976 mijë viktima

Beteja që la të vdekur 976 mijë viktima

08:17, 21/02/2024
A+ Aa A-

Në Verdun të Francës më 21 shkurt të vitit 1916, fillon beteja më e përgjakshme e Luftës së Parë Botërore midis ushtrive gjermane dhe franceze.

Një ri-vlerësim në vitin 2000, gjeti se nga 715 mijë viktima, 377 ishin francezë dhe 337 mijë gjermanë me një mesatare prej 70 mijë viktima për çdo muaj të betejës.

Beteja e Verdunit është cilësuar një nga më të gjatat dhe më të kushtueshmet në historinë njerëzore, ri-vlerësime të tjera të fundit thonë se numri i viktimave arriti në 976 mijë deri në përfundim të betejës.

Ajo përfundoi me 18 dhjetor 1916, që rezultoi me fitoren e ushtrisë franceze.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco