Trupi i Alexei Navalny do të mbahet dy javë për 'analizë kimike', i thuhet familjes

Trupi i Alexei Navalny do të mbahet dy javë për 'analizë kimike', i thuhet familjes

07:56, 20/02/2024
A+ Aa A-

Familjes së Alexei Navalny, kritikut të Putinit që vdiq në një burg rus, i është thënë se trupi i tij nuk do t’i jepet për dy javë.

Nëna e tij u informua se po e mbanin për "analizë kimike", tha një përfaqësues i Navalny.

Nuk ka asnjë konfirmim për vendndodhjen e trupit nga autoritetet ruse, ndërsa përpjekjet për gjetjen e tij kanë qenë pa dobi vazhdimisht.

Gruaja e liderit të ndjerë të opozitës ruse i ka akuzuar ata se e kanë fshehur trupin.

Në një video të hënën duke u zotuar se do të vazhdojë punën e tij për të luftuar për një "Rusi të lirë", znj. Yulia Navalnaya akuzoi drejtpërdrejt Presidentin rus Vladimir Putin për vrasjen e bashkëshortit të saj. Ajo gjithashtu pretendoi se trupi i tij po mbahej derisa të zhdukeshin gjurmët e helmimit nga agjenti nervor Novichok.

Me zërin e saj që dridhej ndonjëherë nga pikëllimi dhe zemërimi, zonja Navalnaya u kërkoi ndjekësve të qëndronin përkrah saj dhe të "ndajmë zemërimin dhe urrejtjen për ata që guxuan të vrisnin të ardhmen tonë".

Vdekja e Navalny në burg u njoftua të premten. Autoritetet në koloninë penale siberiane ku ai po mbahej thanë se ai nuk kishte rifituar kurrë vetëdijen pasi u rrëzua pas një shëtitjeje.

Nëna dhe avokati i tij udhëtuan për në koloninë e largët sapo u dha lajmi për vdekjen e tij.

Përpjekjet për gjetjen e trupit janë bllokuar vazhdimisht nga morga e burgut dhe autoritetet lokale.

Të hënën, Kremlini tha se një hetim për vdekjen e Navalny ishte në vazhdim dhe se ende nuk kishte "asnjë rezultat".

Më vonë, zëdhënësja e Navalny, Kira Yarmysh tha se hetuesit i kishin thënë nënës së Navalny, Lyudmila, se nuk do ta dorëzonin trupin për dy javë, pasi po kryenin një "analizë kimike".

Image

Lyudmila Navalnaya (djathtas) ka udhëtuar në rajonin e largët të Siberisë ku u burgos Navalny

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco