Zhvendosja e fuqisë globale - Si mund ta ripërcaktojnë rendin botëror Putin, Trump dhe Xi Jinping

Zhvendosja e fuqisë globale - Si mund ta ripërcaktojnë rendin botëror Putin, Trump dhe Xi Jinping

15:01, 12/02/2024
A+ Aa A-

Stefanie Babst është e vetmja eksperte ushtarake europiane që e ka mësuar industrinë e luftës dhe parandalimin e saj përmes frenimit nga afër, pra, nga brenda. Ajo drejtoi Ekipin e Parashikimit të NATO-s në Bruksel për tetë vjet dhe ishte gruaja e rangut më të lartë brenda NATO-s europiane gjatë asaj kohe.

Në një intervistë me profesorin amerikan Michael John Williams në podkastin e tij Cosmic Top Secret, ajo tani ka rrëfyer një sesion të përbashkët të Komiteteve të Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes të Bundestagut Gjerman pak para se ushtria ruse të pushtonte Ukrainën.

"Nuk mund të mos u bërtisja anëtarëve të ulur para meje"

Ishte një seancë dëgjimore në shkurt 2022, pak para kalimit kufitar rus. Ajo ishte ekspertja e fundit që foli:

"Isha absolutisht i tronditur që askush nuk guxoi të përmendte luftën e afërt."

Ajo e kujton pjesën e saj kështu:

"Nuk mund të mos u bërtisja anëtarëve që ishin ulur para meje dhe u thashë: "Ju jeni plotësisht jashtë kontaktit me realitetin. Pse nuk po flasim për problemin e vërtetë, i cili është pikërisht në para nesh, domethënë, se ka shumë, shumë gjasa që ne të përjetojmë luftën e parë të madhe konvencionale në mes të Europës.'

Dy vjet më vonë dhe lufta në tokën europiane është ende në kulmin e saj. Asgjë nuk tregon një fund të shpejtë. Vladimir Putin sapo deklaroi në një intervistë dyorëshe me gazetarin televiziv amerikan Tucker Carlson se ai synon të vazhdojë të përzihet në punët e brendshme të Ukrainës:

"Unë nuk i kam arritur ende qëllimet e mia të luftës, një prej të cilave është denazifikimi. Kjo do të thotë ndalimi i të gjitha lëvizjeve neo-naziste."

Trump kërcënon në mitingun zgjedhor

Pothuajse në të njëjtën kohë në një vend shumë të ndryshëm, në Karolinën e Jugut, Donald Trump po flet në një tubim fushate, duke lëshuar një kërcënim për aleatët europianë të NATO-s që Putini mund ta kuptojë vetëm si një ftesë për të goditur sërish.

Trump thotë se ai mund t'i paralajmërojë aleatët europianë të NATO-s: ai do të inkurajojë rusët të "bëjnë çfarëdo dreqin që duan të bëjnë" nëse partnerët e NATO-s nuk i përmbushin objektivat e shpenzimeve të mbrojtjes.

Pastaj ai u bë shumë specifik. Në këtë tubim, Trump kujton një bisedë me presidentin e një partneri të NATO-s, i cili e pyeti nëse SHBA do të mbronte vërtet vendin e tij në rast të një sulmi rus. Përgjigja e Trump në atë kohë:

"Nuk do t'ju mbroja. Përkundrazi, do t'i inkurajoja ata të bënin çfarë të duan. Ju duhet të paguani. Ju duhet të paguani faturat tuaja."

Në aktin e dytë, një Putin i çliruar ndoshta takohet me një Trump përçarës

Pse është kjo e rëndësishme? Me sulmin e Putinit, ne ndoshta kemi përjetuar pjesën e parë të pikës së kthesës. Në aktin e dytë, një Putin i çliruar mund të takojë një Trump përçarës.

Në aktin e tretë, këta të dy, në bashkëpunim me liderin e Kinës Xi Jinping, parashikojnë një rishpërndarje të sferave globale të ndikimit. Për Europën demokratike, epoka e vetmisë gjeostrategjike fillon më së voni.

Është e sigurt që bota po rrëshqet dhe askush nuk e di se ku. Politikani i moderuar mund të jetë fenomeni i një epoke që po vdes.

Të vjen në mendje Kurt Tucholsky, i cili, më 11 mars 1920, botoi një ese të zymtë në Weltbühne të quajtur Muzgu. Ishte paralajmërimi letrar i stuhisë që do të vinte:

"Kjo kohë ka diçka krejtësisht fantazmë në lidhje me të. Njerëzit shkojnë në punët e tyre çdo ditë, vendosin rregullore dhe i shkelin ato, bëjnë festa dhe kërcejnë, martohen dhe lexojnë libra - por asnjëra prej tyre nuk është e vërtetë.

Gjëmon në thellësi dhe toka lëkundet butësisht. Ku po na çon e gjithë kjo? Ne po përpiqemi të përdorim mjetet e vjetra për të përballuar të renë. Dhe nuk e menaxhojmë. Asgjë nuk zë vend: as humori, as satira; luftime, dhunë, propagandë – shigjetat bien mbi tokë. Ku po na çon e gjithë kjo?

Është marrëzi të mohosh simptomat e kalbjes. Një botë po lëkundet, dhe ju mbaheni fort pas ideve të vjetra dhe dëshironi të bindni veten se ato janë po aq të nevojshme dhe të natyrshme sa dielli.

Fjalimet e gjata dhe librat e trashë nuk e bëjnë më këtë; diçka qëndron me padurim në portën e madhe dhe troket e troket. Dhe një ditë ndoshta do të duhet të hapet.

Epoka borgjeze ka mbaruar. Askush nuk e di se çfarë po vjen tani. Disa e ndiejnë zbehtë dhe qeshin me të. Ajo që shtyhet kundër njëri-tjetrit në mënyrë të ngadaltë, rrëqethet dhe godet me furi: në kuptimin më të thellë, është kontrasti i pakapërcyeshëm midis të vjetrës dhe të resë, midis asaj që ishte dhe asaj që do të jetë.

Duket se është sërish një nga ato periudha ku gjithçka do të nisë nga e para, ku njeriu edhe një herë qëndron dhe shikon barërat, kafshët dhe veten me habi të pakufishme.

Ku po shkojmë? Ka kohë që nuk drejtojmë, mos prini, mos vendosni. Një gënjeshtar, kushdo që e beson.

Po kthehet në muzg dhe ne nuk e dimë se çfarë është: një muzg mbrëmjeje apo një muzg mëngjesi”.

Konkluzioni

Duhet ta njohim këtë zymtësi shekullore gjermane pa rrëshqitur përsëri në të. Historia është një rrëfim me shumë tregimtarë. Europa thjesht duhet të jetë e kujdesshme që të mos degradohet nga rrëfyes në dëgjues tani.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco