Cameron: Izraeli duhet të ndalojë dhe të mendojë seriozisht përpara se të ndërmarrë veprime të mëtejshme në Rafah

Cameron: Izraeli duhet të ndalojë dhe të mendojë seriozisht përpara se të ndërmarrë veprime të mëtejshme në Rafah

14:46, 12/02/2024
A+ Aa A-

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron i ka bërë thirrje Izraelit të ndalojë strategjinë e tij aktuale ushtarake pas sulmeve të tij gjatë natës në Rafah, ndërsa ai përsëriti thirrjet për një pauzë në luftimet që mund të çojnë në një armëpushim të përhershëm.

 

“Ne mendojmë se është e pamundur të shihet se si mund të bëni një luftë mes këtyre njerëzve. Nuk ka ku të shkojnë”, u tha gazetarëve sekretari i jashtëm britanik, shkruan Al Jazeera.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për situatën dhe duam që Izraeli të ndalojë dhe të mendojë shumë seriozisht përpara se të ndërmarrë ndonjë veprim të mëtejshëm. Por mbi të gjitha, ajo që duam është një pauzë e menjëhershme në luftime dhe duam që kjo pauzë të çojë në një armëpushim”, theksoi ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco