Ofensiva e Izraelit në Gazë/ ‘Netanyahu si Millosheviç’, Erdogan: Do të gjykohet në Hagë si kasapi i Gazës

Ofensiva e Izraelit në Gazë/ ‘Netanyahu si Millosheviç’, Erdogan: Do të gjykohet në Hagë si kasapi i Gazës

15:48, 04/12/2023
A+ Aa A-

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan tha të hënën se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do të gjykohet si kriminel lufte për ofensivën e vazhdueshme të Izraelit në Rripin e Gazës, ndërsa kritikoi vendet perëndimore që mbështesin Izraelin.

Turqia ka kritikuar ashpër Izraelin për fushatën e tij në Gaza, e nisur si përgjigje ndaj sulmit të grupit militant, Hamas më 7 tetor. Më shumë se 15,500 njerëz janë vrarë në Izrael sulme ajrore dhe tokësore, sipas ministrisë së shëndetësisë të Gazës.

Në një fjalim në një takim të komitetit të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) në Stamboll, Erdogan tha se vendet perëndimore që mbështesin Izraelin po i jepnin atij “mbështetje të pakushtëzuar për të vrarë foshnjat” dhe ishin bashkëpunëtorë në krimet e tij.

“Përtej të qenit kriminel lufte, Netanyahu, do të gjykohet si kasapi i Gazës, ashtu siç u gjykua Millosheviçi. Ata që përpiqen të kapërcejnë vdekjen e të gjithë atyre njerëzve të pafajshëm duke përdorur justifikimin e Hamasit nuk kanë asgjë për t’i thënë njerëzimit,” shtoi ai, duke iu referuar fuqive perëndimore, të cilat ai tha se ishin “të verbëra dhe të shurdhër”,  tha Erdogan, duke iu referuar ish-presidentit jugosllav Slobodan Millosheviç i cili u gjykua për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte në një gjykatë në Hagë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco