Lajmi i fundit

Aksident me vdekje në aksin Milot Morinë/ Makina përplaset me barrierën, humb jeten shoferi

Analiza: Si po bashkëjeton Spanja me kaosin politik

Analiza: Si po bashkëjeton Spanja me kaosin politik

15:30, 04/12/2023
A+ Aa A-

Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në qendër të Madridit dje për të protestuar kundër kryeministrit socialist Pedro Sanchez, delegacioni i të cilit u takua në Zvicër një ditë më parë me përfaqësues të qeverisë katalanase.

Opozita e qendrës së djathtë, Partia Popullore (PP) thirri një protestë “Për barazinë e spanjollëve” 800 metra larg selisë së Partisë Socialiste të Punëtorëve Spanjoll (PSOE) të Sanchez.

Demonstruesit mbanin flamujt e Spanjës dhe të Bashkimit Evropian duke thirrur “Rroftë Spanja” dhe “Rroftë Kushtetuta”. Ata akuzuan Sanchez-in për një “takim të fshehtë” të mbajtur të shtunën në Gjenevë me avokatët e pavarësisë së Katalonjës.

Në protestë ishin kreu i PP Alberto Nunez Feijoo, kryetari i bashkisë së Madridit Jose Luis Almeida dhe presidentja e rajonit të Madridit Isabel Ayuso, të cilët thanë se qeveria e majtë po vepron “kundër unitetit të Spanjës”.

“Sanchez është kukulla e Puigdemont, kukulla e avokatëve të pavarësisë,” tha Miguel Tellado, një përfaqësues i PP në parlament. “Ai është një kërcënim për demokracinë dhe sistemin ligjor të vendit dhe ne do ta kundërshtojmë atë”, shtoi ai.

Sanchez fitoi një mandat të ri si kreu i qeverisë muajin e kaluar falë mbështetjes së partisë së Puigdemont.

Në këmbim, ai premtoi të prezantojë një ligj që do të pezullonte ndjekjen penale të disa qindra njerëzve që morën pjesë në organizimin e referendumit të ndaluar për pavarësinë e Katalonjës. Mes tyre është edhe Puigdemont, i cili për këtë arsye ndodhet në Belgjikë, që nga viti 2017. Sanchez njoftoi gjithashtu një rol më të madh ndërkombëtar për Katalonjën, një provincë autonome në verilindje, me 7.5 milionë banorë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco