Është dita e 59-të e luftës në Gaza - ja çfarë ka ndodhur deri më tani Një djalosh mban një fëmijë, duke parë shkatërrimin rreth tij

Është dita e 59-të e luftës në Gaza - ja çfarë ka ndodhur deri më tani

14:38, 04/12/2023
A+ Aa A-

Është dita e 59-të e luftës në Gaza. Forcat izraelite po shtyjnë drejt Gazës jugore. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kanë publikuar një hartë që tregon zonat e reja ku i këshillojnë civilët të evakuohen.

Në jugun e mbushur me banorëtë Gazës, një spital njofton se është i mbingarkuar me viktima, pasi imazhet tregojnë njerëz të plagosur të shtrirë në korridore.

Një izraelit që mendohet se ka qenë mes pengjeve në Gaza është raportuar si i vdekur

Forca e Mbrojtjes së Izraelit thotë se ka vrarë një komandant batalioni të Hamasit.

Ushtria izraelite raportoi edhe vdekjen e tre ushtarëve të saj.

Dy persona janë vrarë në bastisjet izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe më shumë se 30 palestinezë janë arrestuar.

Ku ndodhet Khan Younis?

Siç BBC ka raportuar, shumica e fokusit të Izraelit për fushatën e tij ushtarake në Rripin e Gazës tani duket të jetë në zonat përreth Khan Younis, në jug të enklavës.

Banorët atje i kanë përshkruar sulmet ajrore si më të rëndat që nga fillimi i luftës dhe Izraeli ka lëshuar urdhra evakuimi për disa nga lagjet e tij.

I vendosur rreth 9.5 km larg nga vendkalimi Rafah me Egjiptin, Khan Younis është qyteti më i madh në Gazën jugore, me një popullsi të paraluftës prej rreth 400,000 banorësh.

Megjithatë, që nga fillimi i luftës, shumë gazanë kanë ikur nga qyteti dhe rrethinat e tij, për t'i shpëtuar fushatës ushtarake të Izraelit në veri.

Kjo ka shkaktuar një kaos të madh në infrastrukturën e qytetit, me popullin që ka nevojë të dëshpëruar për ushqim, ujë dhe akomodim.

Një hartë që tregon Khan Younis
Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco