Si dështuan negociatat për zgjatjen e armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit?

Si dështuan negociatat për zgjatjen e armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit?

14:10, 03/12/2023
A+ Aa A-

Një armëpushim njëjavor zgjati nga 24 nëntori deri më 1 dhjetor, gjatë së cilës Hamasi liroi 110 pengje dhe Izraeli liroi 240 të burgosur palestinezë.

Pasi negociatat dështuan për të zgjatur marrëveshjen, armëpushimi u prish të premten dhe luftimet rifilluan në orët e para.

Një orë para përfundimit të armëpushimit, Izraeli tha se sirenat po bien për komunitetet pranë Rripit të Gazës - më pas tha se kishte kapur një raketë të lëshuar nga enklava. Një orë më vonë, ushtria izraelite tha se luftimet kishin filluar përsëri , ku Izraeli dhe Hamasi fajësuan njëri-tjetrin.

Deri të shtunën, u duk se forcat izraelite po e zhvendosnin fokusin e tyre në Rripin jugor të Gazës - ku fillimisht u kishin kërkuar palestinezëve në veri të lëviznin.

Bisedimet për të rifilluar armëpushimin dështuan pasdite , duke çuar në tërheqjen e negociatorëve të Izraelit nga Katari.

Rreth 200 palestinezë janë vrarë që nga rifillimi i luftimeve, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në Gaza. Ministria thotë gjithashtu se sulmet izraelite kanë vrarë më shumë se 15,000 njerëz , duke përfshirë rreth 6,000 fëmijë.

Bombardimi i Gazës nga Izraeli filloi pas sulmeve të Hamasit të 7 tetorit , kur ata vranë rreth 1200 njerëz dhe morën peng më shumë se 240.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco