A do të jetë kjo grua presidentja e parë e SHBA-ve?

A do të jetë kjo grua presidentja e parë e SHBA-ve?

13:25, 03/12/2023
A+ Aa A-

Nikki Haley (51vjeç), ish-guvernatore e Karolinës së Jugut, dëshiron të shkojë në Shtëpinë e Bardhë nën siglën e Partisë Republikane.

Por, për të kandiduar kundër presidentit aktual demokrat Joe Biden (81 vjeç) në nëntor 2024, ajo duhet së pari të eliminojë Donald Trumpin si kandidat presidencial në zgjedhjet paraprake të partisë së saj.

E pashpresë? Jo plotësisht, sepse ajo ka marrë mbështetje të fuqishme.

Miliarderi Charles Koch (88 vjeç), i cili ka ndërtuar një perandori, ndër të tjera, do ta mbështesë atë me organizatën e tij politike me ndikim të krahut të djathtë AFP Action - dhe do të dhurojë disa milionë dollarë për fushatën e saj zgjedhore.

ImageMiliarderi Charles Koch

“Donald Trump dhe Joe Biden patën shansin e tyre”, thuhet në uebsajtin e grupit.

"Nikki Haley do të mundë Joe Biden." Për ta arritur këtë, paratë e Koch po përdoren tani për të thirrur miliona votues ose për të nxitur mbështetjen për Haley.''

Por Trump është ende shumë përpara mes mbështetësve republikanë. 

Ajo që edhe kundërshtarët e saj e pranojnë është se Haley ka aftësi negociuese dhe gjen fjalë të mrekullueshme që shumë amerikanë i duatrokasin. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco