Ushtria izraelite e zhvendos fokusin në jug të Gazës

Ushtria izraelite e zhvendos fokusin në jug të Gazës

11:14, 03/12/2023
A+ Aa A-

Nga Hugo Bachega-BBC

Dy zyrtarë të lartë dhe një mesazh i qartë për Izraelin nga aleati i tij kryesor, Shtetet e Bashkuara: Duhet të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët në Gaza, ndërsa rifillon luftën e tij kundër Hamasit.

Ndërsa Izraeli kishte të drejtë të mbrohej, nënpresidentja e SHBA Kamala Harris tha se shumë palestinezë ishin vrarë tashmë – rreth 15,000 që nga 7 tetori, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në Gaza. Shkalla e vuajtjes së civilëve, tha ajo, është "shkatërruese".

Lloyd Austin, Sekretari amerikan i Mbrojtjes, bëri komentet e tij më të forta deri më tani: Mbrojtja e popullatës ishte një "përgjegjësi morale". Në komentet  ai duket se sugjeron se egërsia e sulmeve mund të rrisë mbështetjen për Hamasin, jo e kundërta.

Ushtria izraelite tani po e zhvendos fokusin e ofensivës së saj në Gazën jugore, ku liderët e Hamasit besohet se fshihen dhe qindra mijëra palestinezë janë strehuar pasi janë larguar nga luftimet në veri. Shumë janë në lëvizje, përsëri, mes urdhrave të evakuimit të dhëna nga ushtria izraelite, nga frika se një ofensivë tokësore mund të jetë e pashmangshme.

Administrata Biden ia ka bërë të qartë Izraelit se nuk duhet të përsërisë në jug atë që bëri në veri dhe Izraeli thotë se po merr masa për të mbrojtur civilët.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime për krizën akute humanitare në territor, me spitalet e mbushura me njerëz që funksionojnë me burime të kufizuara dhe mungesë të gjerë të ushqimit dhe ujit. Rreth 100 kamionë me furnizime bazë hynë në Gaza nga Egjipti të shtunën, por agjencitë e ndihmës thonë se ende nuk mjafton.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco