Bëhet publik plani i kryeministrit izraelit për Gazën e pasluftës

Bëhet publik plani i kryeministrit izraelit për Gazën e pasluftës

09:36, 03/12/2023
A+ Aa A-

Izraeli ka informuar disa shtete arabe se dëshiron të krijojë një zonë tampon në anën palestineze të kufirit të Gazës për të parandaluar sulmet e ardhshme si pjesë e propozimeve për enklavën pas përfundimit të luftës dhe burime rajonale, shkruan Reuters.

Sipas tre burimeve rajonale, vazhdon më tej Reuters Izraeli i lidhi planet e tij me fqinjët e tij Egjiptin dhe Jordaninë, së bashku me Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat normalizuan lidhjet me Izraelin në vitin 2020.

Dy burime të paidentifikuara të sigurisë egjiptiane i thanë Reuters se Izraeli e ngriti idenë gjatë bisedimeve të armëpushimit me Egjiptin dhe Katarin.

Sipas raportit, zyrtarët arabë e kundërshtuan këtë ide. Fqinjët e Izraelit kanë qenë kryesisht kritikë ndaj ofensivës së IDF-së në Gaza, e cila filloi pasi 3000 terroristë shpërthyen kufirin dhe masakruan 1200 njerëz në jug të Izraelit dhe kanë shprehur mosgatishmëri për të kontribuar në një forcë ndërkombëtare në Gaza pas përfundimit të saj.

Edhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu i tha gjithashtu Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken të enjten (30 nëntor) në Izrael se Forcat e Mbrojtjes të Izraelit do të krijojnë një zonë tampon "thellë" në Gaza pas luftës.

Një zyrtar i paidentifikuar i Emirateve të Bashkuara Arabe tha se Abu Dhabi do të mbështeste çdo zgjidhje "për të cilën të gjitha palët e interesuara ranë dakord".

Duke elaboruar idenë e zonës tampon, një zyrtar izraelit i tha The Times of Israel të premten (2 dhjetor) se “institucioni i tij i sigurisë po flet për një lloj tampon sigurie në anën e kufirit në Gaza, në mënyrë që Hamasi të mos mund të mbledhë kapacitete ushtarake afër kufirit dhe të befasojë Izraeli përsëri.”

“Është masë sigurie, jo politike. Ne nuk kemi ndërmend të qëndrojmë në anën e kufirit në Gaza,” këmbënguli zyrtari.

Nga ana e saj, SHBA-ja ka pohuar javët e fundit se nuk ka reduktim të territorit të Gazës pas luftës. Presidenti i SHBA Joe Biden ka bërë thirrje për një Autoritet Palestinez "të rigjallëruar" për të kontrolluar enklavën pas luftës pas një force të përkohshme ndërkombëtare, së bashku me zbatimin e një rruge drejt një zgjidhjeje me dy shtete.

Netanyahu ka treguar se forcat izraelite nuk do të kthehen në Gaza, por ka qenë e paqartë për të ardhmen e Rripit.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha të premten se Uashingtoni kundërshton çdo reduktim në territorin e Gazës.

"Ne nuk mbështesim asnjë reduktim të kufijve gjeografikë të Gazës... Gaza duhet të mbetet tokë palestineze dhe nuk mund të reduktohet," tha Kirby gjatë një konference për shtyp.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco