Lajmi i fundit

SYRI siguron VIDEO-n e shpërthimit në Lushnje, ja momentet kur energjia elektrike shkatërron çdo gjë

Duel satelitor spiun mes dy Koreve

Duel satelitor spiun mes dy Koreve

11:33, 02/12/2023
A+ Aa A-

Një raketë SpaceX ka lëshuar satelitin e parë spiun ushtarak të Koresë së Jugut, duke përshkallëzuar garën hapësinore të gadishullit pasi Pheniani nisi hetimin e parë ushtarak javën e kaluar.

Sateliti i zbulimit të Seulit, i transportuar nga një prej raketave SpaceX Falcon 9 të Elon Musk, u ngrit nga baza amerikane hapësinore në Vandenberg, Kaliforni, në orën 10:19 me orën lokale.

“Është një ditë e bukur nisjeje dhe Falcon Nine është ngritur me sukses nga Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg”, tha një zëdhënës i SpaceX gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë, ndërsa fjala 'Korea' ishte shkruar në raketë.

Nëse vendoset me sukses në orbitë, Koreja e Jugut do të ketë blerë satelitin e saj të parë spiun të ndërtuar brenda vendit për të monitoruar Korenë e Veriut të armatosur me armë bërthamore. Seuli planifikon të lëshojë katër satelitë të tjerë spiunë deri në fund të vitit 2025 për të forcuar aftësinë e tij të zbulimit në Veri. I vendosur në orbitë midis 400 dhe 600 kilometra nga Toka, sateliti i Seulit mund të zbulojë një objekt me madhësi deri në 30 centimetra, sipas agjencisë së lajmeve Yonhap.

Nisja vjen më pak se dy javë pasi Pheniani vendosi me sukses satelitin e tij spiun në orbitë, i cili do të ofronte imazhe të vendeve kryesore ushtarake të SHBA dhe Koresë së Jugut, si dhe foto të kryeqytetit italian Romës. Megjithatë, ai nuk ka zbuluar ende asnjë nga imazhet satelitore që pretendon se ka. Lëshimi i "Malligyong-1" nga Veriu ishte përpjekja e tretë e Phenianit për të vendosur një satelit të tillë në orbitë, pas dy dështimeve në maj dhe gusht.

Seuli tha se Veriu do të merrte ndihmë teknike nga Moska në këmbim të furnizimit me armë për përdorim në luftën e Rusisë me Ukrainën.

 Për më tepër, Koreja e Veriut ka kërcënuar se do të rrëzojë satelitët spiunë të SHBA-së në përgjigje të "çdo sulmi". Pheniani tha se një operacion i tillë do të konsiderohej një "shpallje lufte", njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve KCNA. Kjo deklaratë vjen pasi një zyrtar amerikan shpjegoi se Uashingtoni kishte mjete të ndryshme të kthyeshme dhe të pakthyeshme" për të privuar një kundërshtar nga aftësitë e tij hapësinore dhe kundër tij.

"Nëse Shtetet e Bashkuara përpiqen të shkelin territorin legjitim të një shteti sovran", atëherë Pheniani "do të konsiderojë marrjen e masave vetëmbrojtëse për të dobësuar ose shkatërruar qëndrueshmërinë e satelitëve spiunë amerikanë," paralajmëroi një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Koresë së Veriut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco