Lajmi i fundit

EMRI+FOTO/ Sherr dhe plagosje me armë në Pogradec

Sido që të jetë këndvështrimi yt për luftën Izrael-Hamas, përdhunimi është përdhunim!

Sido që të jetë këndvështrimi yt për luftën Izrael-Hamas, përdhunimi është përdhunim!

11:24, 02/12/2023
A+ Aa A-

Gaby Hinsliff

Nuk ekziston viktima e përsosur, por një milion mënyra për të qenë një viktimë e papërsosur. Ajo ishte duke pirë. Fundi i saj ishte shumë i shkurtër. Ajo shkoi me dëshirë në rezidencën e futbollistit, ose në suitën e hotelit të Harvey Weinstein, kështu që çfarë mendonte se do të ndodhte? Ndoshta ajo ishte një adoleshente e larguar nga shtëpia, ose një punëtore seksi; ai ishte një djalë i mirë, ose një njeri i famshëm shumë i dashur. Ka një listë të gjatë arsyesh falë të cilave përdhunuesit ia hedhin paq, por shumë shpesh fillon me refuzimin e një jurie për të dëgjuar një grua që kanë vendosur të mos e pëlqejnë. Mbajeni mend këtë, ndërsa vijmë te tabloja shqetësuese e përdhunimeve dhe sulmeve të shumta seksuale të supozuara nga luftëtarët e Hamasit në mes të mizorive të 7 tetorit.

Këtë javë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, më në fund bëri thirrje që ato që ai i përshkroi si "rrëfime të shumta të dhunës seksuale gjatë akteve të neveritshme të terrorit nga Hamasi" të "hetohen fort".

Tregime rrëqethëse kishin filluar të dilnin brenda pak ditësh nga zhurma e shkretëtirës, ku gratë e reja të traumatizuara, të cilat mbijetuan vetëm duke u fshehur nga personat e armatosur, përshkruanin se si shikonin me tmerr të heshtura ndërsa gratë e tjera përdhunoheshin, gjymtoheshin dhe pushkatoheshin. Grupet izraelite të të drejtave të grave, të shqetësuara se mundësitë për të mbledhur prova mjekoligjore humbën në kaosin fillestar të një vendi nën sulm, u mobilizuan me shpejtësi - dhe javën e kaluar, dr Cochav Elkayam-Levy, avokati që kryeson një komision civil të krijuar me ngut për të dokumentuar krimet kundër grave dhe fëmijët gjatë masakrës, fluturuan për të takuar zyrtarët e OKB-së për të diskutuar mbi dëshmitë e mbledhura. Largojini sytë ani nëse nuk do të dëshironit të lexonit për gratë dhe vajzat e reja të gjetura të vdekura me pantallonat e tyre të hequra, dhe dëshmi të dukshme të gjakderdhjes, mavijosjeve dhe gërvishtjeve; për legenë të thyer, mostra sperme dhe detaje të tmerrshme në të cilat normalisht nuk do të hyja në këto faqe, vetëm nëse njerëzit nuk i besojnë. Edhe pse disa nuk do t'i besojnë gjithsesi.

Përdhunimi është një krim lufte po aq i vjetër sa vetë lufta, dhe megjithatë shpesh i padukshëm falë stigmës që rrethon të mbijetuarit, sfidave praktike të mbledhjes së provave nën zjarr dhe në mënyrë të zymtë, ndonjëherë edhe mungesës së të mbijetuarve. Por vitet e fundit ne të paktën jemi bërë më të aftë në njohjen e një modeli që meriton hetim. Pra, kur tregimet e luftëtarëve të Shtetit Islamik që përdhunonin dhe skllavëronin gratë jazide filluan të dalin në sipërfaqe, ose kur historitë e tmerrshme filluan të filtroheshin nga gratë në Ukrainën e pushtuar vitin e kaluar, nuk mbaj mend që shumë skeptikë të kërkonin të shihnin prova video. As nuk më kujtohen shumë punonjës për ndihmën e viktimave që u përgjigjën siç bëri drejtori i Qendrës së Sulmit Seksual në Universitetin e Albertës në Kanada pas 7 tetorit, duke nënshkruar një letër të hapur që dënonte gjenocidin në Gaza që kritikonte një politikan kanadez për përsëritjen e "akuzës së paverifikuar se palestinezët ishin fajtorë për dhunë seksuale". Vetëm në këtë konflikt, disa progresistë normalisht krenarë, me sa duket, kanë dalë nga vetja e tyre për të treguar se në fund të fundit nuk i besojnë gjithmonë #BelieveWomen.

Përgjigja ndaj hebrenjve që postuan në lidhje me këtë çështje në X këtë javë ka ndryshuar nga ngjarjet e rastësishme në një variant të tmerrshëm të shkollës së  skepticizmit në internet "foto ose nuk ndodhi", duke vënë në pikëpyetje pse nuk ka përdhunime të drejtpërdrejta të dukshme në të. Një përmbledhje e frikshme e mizorive që Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) po shqyrtojnë aktualisht për të zgjedhur opinionistët. (Filmi, i përpiluar nga pamjet e kamerave të sigurisë dhe GoPros të terroristëve, përfshin vetëm materiale që familjet e të mbijetuarve kanë pranuar shprehimisht publikimin – jo të gjithë duan që momentet e fundit të fëmijës të bëhen publike – dhe IDF thotë se disa skena të gjykuara shumë shqetësuese ose ndërhyrëse janë përjashtuar.) Me sa duket imazhet që miliona njerëz i kanë parë tashmë në internet që të bëjnë për të vjellë – një grua e vdekur, e shtrirë me fundin e saj të tërhequr mbi bel dhe pa të brendshme; gruaja e re e nxjerrë nga një kamion në Rripin e Gazës, pjesa e poshtme e saj e mbuluar në gjak - nuk mjaftojnë për disa njerëz.

Pse njerëzit që ndoshta do të gjykonin me kënaqësi një aktor apo deputet gjoja agresor bazuar në pak më shumë se thashetheme, në dukje luftojnë për të ngritur dyshime për sjelljen seksuale të një terroristi, sikur ta bënin këtë do të ishte disi një tradhti ndaj kauzës palestineze? Për ata që ende i konceptojnë të armatosurit e Hamasit si luftëtarë të lirisë të angazhuar në rezistencë të lavdishme, është ndoshta më e lehtë të racionalizohen gratë e vdekura sesa ato të përdhunuara. Është një luftë, mund t'i thonë vetes, dhe njerëzit vdesin në luftë; gjithsesi, shikoni sa mijëra gra dhe fëmijë të tjerë të pafajshëm kanë vdekur në Gaza. Por një krim kaq i qartë i lindur nga mizogjinia, hakmarrja dhe pushteti shfrytëzues nuk shpjegohet aq lehtë. Për ata që nuk mund të përballen me disonancën shqetësuese njohëse, gjëja më e lehtë është të vendosësh që thjesht nuk ka ndodhur. Të mbijetuarit duhet të jenë gënjeshtarë, së bashku me reaguesit e parë që raportuan se gjetën trupa gjysmë të zhveshur me lëndime që nuk do t'i përshkruaj këtu, dhe patologët dhe aktivistët e të drejtave të grave dhe agjencitë e lajmeve që pretendojnë se u janë shfaqur fotografi mbështetëse dhe ambasadorë duke thënë se besojnë atë që ata kanë dëgjuar nga punëtorët e morgut; gënjeshtarë, shumë prej tyre. Sepse nëse ata nuk janë, çfarë jeni ju?

Kanë kaluar pothuajse dy muaj që nga 7 tetori, dhe në atë kohë të shkurtër, ministria e shëndetësisë e Gazës e kontrolluar nga Hamasi thotë se më shumë se 15,000 palestinezë kanë vdekur në Gaza. Armëpushimi aktual mund të mos zgjasë shumë më gjatë, dhe pasojat nëse luftimet përhapen në jugun jashtëzakonisht të mbipopulluar janë të paimagjinueshme. Krimet e luftës që supozohet se janë kryer nga Izraeli kundër palestinezëve gjatë këtij konflikti, padyshim që kërkojnë hetim po aq urgjent sa ata që e shkaktuan, dhe aftësia e OKB-së për të hetuar pretendimet për përdhunim nuk është ndihmuar nga hezitimi i qeverisë Netanyahu për t'u angazhuar me një organ që ka qenë vazhdimisht dhe në mënyrë të arsyeshme kritike ndaj veprimeve të kaluara të Izraelit në territoret e pushtuara.

Si përfundim, kjo nuk është një garë makabre, as një lojë me shumën zero ku çdo ndjeshmëri e treguar ndaj izraelitëve të vdekur në njëfarë mënyre lë më pak vend për palestinezët. Së bashku, institucionet tona ndërkombëtare duhet të jenë në gjendje të mbajnë parasysh më shumë se një gabim në të njëjtën kohë. Dhe individualisht, ne duhet të presim nga vetja atë që kërkojmë nga juritë, gjyqtarët dhe policia sa herë që dëgjojnë një rast përdhunimi, që nuk është të besosh padiskutim çdo fjalë, por të dëgjosh me dhembshuri dhe mendje të hapur. Një krim lufte është një krim lufte, pavarësisht se kush e ka kryer atë. Dhe përdhunimi është përdhunim, edhe kur kryhet kundër dikujt që fshehurazi nuk do ta imagjinosh si viktimë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco