Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës, Sali Berisha

Lufta në Ukrainë - Vladimir Putin rrit numrin e trupave ruse

Lufta në Ukrainë - Vladimir Putin rrit numrin e trupave ruse

10:20, 02/12/2023
A+ Aa A-

Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë e vendit të rrisë numrin e trupave me afro 170,000, ndërsa pushtimi i Ukrainës nga Moska vazhdon në muajin e tij të 22-të.

Associated Press thotë se Putini e çon numrin e përgjithshëm të personelit ushtarak rus në rreth 2.2 milionë, duke përfshirë 1.32 milionë trupa.

Është zgjerimi i dytë i tillë i ushtrisë që nga viti 2018. Rritja e mëparshme me 137,000 trupa, të cilën Putini urdhëroi në gusht të 2022, e vendos numrin e ushtrisë në rreth 2 milionë personel dhe rreth 1.15 milionë trupa.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se urdhri nuk nënkupton ndonjë "zgjerim të rëndësishëm të rekrutimit", duke thënë në një deklaratë se rritja do të ndodhte gradualisht duke rekrutuar më shumë vullnetarë.

Ministria përmendi atë që e quajti "operacionin special ushtarak" në Ukrainë dhe zgjerimin e NATO-s si arsyet e rritjes.

Rritja e trupave ruse ishte një përgjigje e përshtatshme ndaj “aktiviteteve agresive të bllokut të NATO-s”, tha ministria.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco