‘Sot një stuhi gjeomagnetike pritet të godasë Tokën’, paralajmërimi i fortë i amerikanëve

‘Sot një stuhi gjeomagnetike pritet të godasë Tokën’, paralajmërimi i fortë i amerikanëve

16:30, 01/12/2023
A+ Aa A-

Administrata Kombëtare Amerikane e Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA) njoftoi se planeti Tokë mund të goditet gjatë ditës nga një stuhi gjeomagnetike me fuqi të madhe, e cila është rezultat i shpërthimit të një sasie të madhe të materialit diellor në sipërfaqen e Diellit, raporton CNN.

Këtyre vlerësimeve iu bashkua edhe Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA), e cila deklaroi se stuhia diellore e quajtur “Cannibal”, është shumë e fuqishme dhe mund të shkaktojë ndërprerje të komunikimeve radiofonike si dhe dukuri të pazakonta të aurorës ‘borealis’ në tokë.

Ekspertët e NASA-s pohojnë se ky fenomen i rrezatimit të energjisë për shkak të një shpërthimi në diell do të zgjasë për rreth 15 orë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco