Von der Leyen: Emetimet globale pritet të arrijnë kulmin në 2025

Von der Leyen: Emetimet globale pritet të arrijnë kulmin në 2025

14:07, 01/12/2023
A+ Aa A-

Gjatë fjalimit në samitin e klimës, presidentja e Komisionit Europian tha se nevojitet një hap vendimtar për të mbrojtur qytetarët më rrezikuar në mbarë botën, si pasojë e ngrohjes globale.

“Emetimet globale pritet të arrijnë kulmin deri në vitin 2025,” tha ajo, ndërsa u kërkoi liderëve botërorë të heqin dorë nga karburantet fosile dhe të reduktojnë emetimet e metanit.

Von der Leyen tha BE është “në rrugën e duhur për të arritur objektivin e vendosur për vitin 2030. Presidentja e KE tha gjithashtu se unioni është zotuar për 270 milion dollarë deri më tani.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco