Zelensky thotë se me ardhjen e dimrit, lufta me Rusinë hyri në një fazë të re

Zelensky thotë se me ardhjen e dimrit, lufta me Rusinë hyri në një fazë të re

13:26, 01/12/2023
A+ Aa A-

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se mbrojtja duhet të forcohet shpejt përgjatë vijës së frontit, pas takimit me komandantët në disa nga pikat kryesore të presionit në jug dhe lindje.

"Në të gjithë sektorët kryesorë ku nevojitet përforcim, ne duhet të përshpejtojmë ndërtimin e strukturave," tha ai në fjalimin e tij të natës, sipas BBC.

Forcat ruse po përpiqen të rrethojnë qytetin lindor të Avdiivka dhe ata po synojnë rajonet jugore të Kherson dhe Zaporizhzhia.

Gjatë natës, forcat ajrore të Ukrainës thanë se kishin rrëzuar 18 nga 25 dronë rusë dhe një nga dy raketat.

Me temperaturat që bien nën zero dhe Ukrainën e mbuluar me borë, Presidenti Zelensky ka thënë se "dimri në tërësi është një fazë e re e luftës".

Udhëheqësi ukrainas tha se "vëmendja maksimale" do t'i kushtohet qyteteve lindore që vihen nën breshërinë e zjarrit në rajonin e Donetsk, si dhe një linjë kryesore mbrojtëse në veri-lindje midis Kupyansk dhe Lyman.

Ai përfshiu gjithashtu rajonin rreth kryeqytetit Kiev ku do të forcoheshin fortifikimet.

Theksi i Presidentit Zelensky në forcimin e linjave mbrojtëse mund t'i japë peshë, frikës së një konflikti gjithnjë e më të "ngrirë", pavarësisht nga disa luftime të ashpra të vazhdueshme.

Kundërofensiva e Ukrainës që nga vera është parë gjerësisht se ka dështuar në arritjen e shpejtë të fitimeve të shpresuara.

Morali i vijës së parë në të dyja anët do të varet deri në një farë mase nga sa mirë janë të pajisur ushtarët për të përballuar këta muaj më të ftohtë.

Ushtria tha se 20 sulme ishin zmbrapsur vetëm pranë Avdiivka dhe fshatrat ishin sulmuar rreth Bakhmutit.

Qendra industriale e Avdiivka ka qenë pothuajse e rrethuar javët e fundit nga forcat ruse, të cilat tani kontrollojnë zonat në veri dhe jug, si dhe në lindje të qytetit.

Dmytro Lazutkin, zëdhënësi i Brigadës së 47-të të Mekanizuar të Ukrainës tha se situata ishte bërë në vazhdimësi e vështirë.

Një komunitet në veri-perëndim të Avdiivka, Stepove, po përballej me sulme të përsëritura dhe Rusia po dërgonte forca të konsiderueshme në një përpjekje për të kapur një fabrikë koksi aty pranë, pak jashtë Avdiivka.

"Pa marrë fabrikën e koksit, ata vetëm mund të ëndërrojnë për kapjen e Avdiivkës... Unë nuk jam i bindur se ata kanë një fuqi të tillë për ta bërë këtë, megjithëse shumë prej tyre janë të përqendruar atje," i tha ai transmetuesit publik të Ukrainës.

Edhe në jug-lindje, forcat ruse kanë kërkuar të rifitojnë zonat e humbura gjatë kundërofensive të Ukrainës rreth Robotyne, sipas zyrtarëve ukrainas, të cilët thonë se po arrijnë të ruajnë pozicionet që rimorën kohët e fundit në bregun lindor të lumit Dnipro.

Zelensky tha se Ukraina nuk po tërhiqej pas operacioneve të saj verore dhe u shfaq i hidhëruar për numrin e viktimave.

"Ne po humbasim njerëz, nuk jam i kënaqur. Nuk i morëm të gjitha armët që donim, nuk mund të jem i kënaqur," tha ai për Associated Press.

Forcat ukrainase rifituan terrenin në fshatin Krynky muajin e kaluar pasi kaluan Dnipro, dhe që atëherë janë nën sulm të pamëshirshëm rus.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë ndërkohë që marina e saj zmbrapsi një sulm detar ukrainas në Krimenë e pushtuar përmes Detit të Zi.

Një pjesë e gadishullit, e pushtuar dhe më pas e aneksuar nga Rusia në vitin 2014, u vendos në gjendje të jashtëzakonshme këtë javë pas një stuhie që la pesë persona të vdekur. Zonat bregdetare u goditën më keq, sipas udhëheqësit të emëruar nga Rusia Sergei Aksyonov./ar/sh/SYRI.NET

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco