Lajmi i fundit

Aksident me vdekje në aksin Milot Morinë/ Makina përplaset me barrierën, humb jeten shoferi

Bien sirenat në Izrael, Netanyahu: Hamasi theu armëpushimin duke mos liruar pengjet e tjera

Bien sirenat në Izrael, Netanyahu: Hamasi theu armëpushimin duke mos liruar pengjet e tjera

07:59, 01/12/2023
A+ Aa A-

Dita e 56 e luftës sot Izrael-Hamas. Orën e fundit, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se Hamasi nuk ka pranuar të lirojë pengje të tjera, gjë që ka shkelur kushtet e armëpushimit.

“Hamasi nuk i liroi të gjitha gratë peng siç ishte rënë dakord dhe e sulmoi Izraelin me raketa këtë mëngjes”, shtoi zyra e Netanyahut.

Në një deklaratë në mediat sociale, zyra e tij thotë se Izraeli mbetet i përkushtuar për arritjen e objektivave të tij - që të lirojë pengjet, të eliminojë Hamasin dhe të "sigurojë që Gaza kurrë nuk do të përbëjë kërcënim për banorët e Izraelit".

Pak para përfundimit të marrëveshjes së armëpushimit pak më shumë se një orë më parë, sirenat e altoparlantëve mund të dëgjoheshin në Izraelin jugor.

Forca e Mbrojtjes së Izraelit njoftoi se avionët e saj po kryejnë një valë sulmesh ajrore kundër objektivave të Hamasit në Gaza.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thonë se disa raketa u hodhën nga Gaza pak para orës 7 të mëngjesit, duke ndezur sirenat në komunitetin jugor të Holit.

Ai thotë se sistemi Iron Dome nuk është përdorur për të kapur predhat, pasi ato ishin drejtuar drejt zonave të pabanuara. Kjo përveç disa lëshimeve rreth orës 6 të mëngjesit.

​​

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco