Armëpushimi i zgjatur gjashtë ditor hyn në ditën e tij të fundit, çfarë do të ndodh më pas?

Armëpushimi i zgjatur gjashtë ditor hyn në ditën e tij të fundit, çfarë do të ndodh më pas?

08:40, 29/11/2023
A+ Aa A-

BBC- Hugo Bachega

Izraeli thotë se ka shpresë se armëpushimi mund të zgjatet përsëri dhe Hamasi ka treguar se është i hapur për këtë.

Shefat e inteligjencës nga Izraeli, SHBA dhe Egjipti kanë zhvilluar bisedime në Katar për të diskutuar një marrëveshje të re të mundshme.

Kjo mund të përfshijë lirimin e njerëzve të parë ose të personelit ushtarak, të rrëmbyer gjatë sulmit vrasës nga Hamasi më shumë se 50 ditë më parë. Rreth 160 persona mbeten pengje. 

Në Izrael, zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu tha se kishte marrë një listë me emrat e atyre që do të lirohen më vonë sot dhe familjarët e tyre po njoftohen.

Për çdo shtetas izraelit të kthyer, tre palestinezë do të lirohen nga burgjet izraelite.

Në Gaza, më shumë furnizime humanitare po hyjnë - por agjencitë e ndihmës thonë se ende nuk është e mjaftueshme. 

Dhe në Bregun Perëndimor të pushtuar, ka raporte për përleshje ndërsa ushtria izraelite kryen një operacion në Jenin.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco