Kompanitë finlandeze po shkelin sanksionet e BE-së kundër Rusisë

Kompanitë finlandeze po shkelin sanksionet e BE-së kundër Rusisë

08:59, 27/11/2023
A+ Aa A-

Kompani finlandeze po shkelin qëllimisht sanksionet e BE-së ndaj Rusisë, të vendosura për shkak të pushtimit të saj të Ukrainës, sipas raporteve të medias finlandeze dhe gjermane.

Hulumtimi i kryer nga transmetuesi finlandez YLE dhe gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) tregoi se një kompani ka thyer sanksionet e BE-së duke eksportuar pjesë këmbimi për kamionë me vlerë qindra mijëra euro në Rusi.

“Kjo i mundësoi kompanisë të dyfishojë fitimin e saj vjetor”, sipas raporteve.

Kompania ka hedhur poshtë akuzat se ka anashkaluar sanksionet.

Një shumëllojshmëri mallrash të sanksionuara raportohet se janë kontrabanduar përmes kufirit të përbashkët të dy vendeve.

Kompani të tjera finlandeze thuhet se furnizuan Rusinë me pjesë këmbimi për kamionë, një import kyç për luftën e Rusisë në Ukrainë, për të ndihmuar transportin ushtarak të armëve në front.

“Dogana ka nisur më shumë se 600 hetime për shkelje të sanksioneve”, tha ministrja e Jashtme e Finlandës, Elina Valtonen.

Kjo shkelje parashikon një dënim me burg deri në katër vjet. Një direktivë për sanksione penale po përgatitet aktualisht në nivel të BE-së.

Megjithatë, zyrtarët doganorë kanë pranuar se është e pamundur të kapet gjithë tregtia e paligjshme.

Kjo është për shkak se vendet e tjera, legale, të destinacionit, si Kazakistani, shpesh tregohen në dokumentet e transportit.

Sanksionet e BE-së synojnë ta bëjnë më të vështirë luftën e Rusisë në Ukrainë dhe t’i bëjnë të qarta pasojat ekonomike të agresionit për udhëheqjen e vendit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco