Cisterna izraelite me 22 anëtarë ekuipazhi në bord rrëmbehet në brigjet e Jemenit

Cisterna izraelite me 22 anëtarë ekuipazhi në bord rrëmbehet në brigjet e Jemenit

08:45, 27/11/2023
A+ Aa A-

Një cisternë e Izraelit është kapur nga sulmues të paidentifikuar në brigjet e Jemenit të dielën, tha një kompani private e inteligjencës.

Sulmuesit kapën cisternë, Central Park, e cila operohej nga kompania Zodiac Maritime, në Gjirin e Adenit, tha kompania e inteligjencës Ambrey.

Një zyrtar i Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, i cili preferoi të mbetej anonim për arsye sigurie, konfirmoi se anija ishte sekuestruar.

Një deklaratë nga Zodiac Maritime e quajti sulmin si një “incident të dyshuar piraterie”.

Kompania tha se kishte 22 anëtarë të ekuipazhit shumëkombësh në bord dhe cisterna mbante një “ngarkesë me acid fosforik”. Askush nuk e ka marrë ende përgjegjësinë për sulmin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco