Kombet e Bashkuara: 61 kamionë me ndihma u dërguan dje në veri të Gazës

Kombet e Bashkuara: 61 kamionë me ndihma u dërguan dje në veri të Gazës

08:21, 26/11/2023
A+ Aa A-

 

61 kamionë dërguan ushqim, ujë dhe furnizime mjekësore urgjente në Gazën veriore të shtunën, sipas Kombeve të Bashkuara, numri më i madh i kamionëve që kanë arritur në veri që nga sulmet e 7 tetorit të Hamasit në Izrael.

Ndërsa dita e dytë e armëpushimit Hamas-Izrael u shpalos, 11 ambulanca, tre autobusë dhe një shtrat arritën në spitalin Al-Shifa në qytetin e Gazës për të ndihmuar me evakuimet, tha në një deklaratë të shtunën Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

200 kamionë shkuan në pikën kufitare Nitzana me Egjiptin, ndërsa 187 hynë në Gaza deri në orën 19:00, sipas OKB-së. 129 mijë litra karburant kaluan gjithashtu në Gaza, raporton CNN.

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës tha se ka marrë 1.946 kamionë ndihma në Gaza që nga 21 tetori.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco