Rishi Sunak gjatë pandemisë COVID: Njerëzit thjesht duhet të lejohen të vdesin

Rishi Sunak gjatë pandemisë COVID: Njerëzit thjesht duhet të lejohen të vdesin

22:49, 20/11/2023
A+ Aa A-

Një hetim që aktualisht po zhvillohet pretendon se kryeministri britanik Rishi Sunak, ka thënë se qeveria duhet “thjesht t’i lërë njerëzit të vdesin” gjatë pandemisë Covid-19 dhe të mos imponojë një tjetër karantinim kombëtar.

Patrick Vallance, i cili ishte këshilltari kryesor shkencor i qeverisë gjatë pandemisë së coronavirusit, bëri një shënim në ditarin e tij më 25 tetor 2020 të një takimi që përfshinte kryeministrin e atëhershëm Boris Johnson dhe Rishi Sunak, i cili ishte ministër i Financave.

Ditari i treguar në hetim regjistroi se si Dominic Cummings, këshilltari kryesor i Johnson gjatë pandemisë, i transmetoi Vallance atë që tha se dëgjoi në takim, shkruan Reuters.Vallance citoi Cummings në ditarin e tij të thoshte: “Rishi mendon se të lejosh njerëzit të vdesin është në rregull. E gjithë kjo duket si një mungesë e plotë lidershipi”.

Një zëdhënës i Sunak tha se kryeministri më mirë do të thoshte qëndrimin e tij kur të dëshmonte në hetim, sesa t’u përgjigjej të gjithëve individualisht.

Hetimi po shqyrton përgjigjen e qeverisë ndaj pandemisë së coronavirusit, e cila ka mbyllur pjesë të mëdha të ekonomisë dhe i ka marrë më shumë se 220 mijë jetë njerëzish në Britani.

Zyrtarët e lartë të qeverisë kanë thënë vazhdimisht se qeveria ishte e papërgatitur për pandeminë dhe se një kulturë “toksike” dhe “macho” po pengonte përgjigjen ndaj krizës shëndetësore.

Provat në hetim krijojnë rrezik për Sunak dhe minojnë përpjekjen e tij për ta paraqitur veten si një ndryshim në udhëheqjen kaotike të Johnson, edhe pse ai ishte një nga ministrat më të vjetër në atë qeveri. 


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco