Më shumë pjesëmarrës se tek Olimpiada: Lojërat Aziatike me sportet që mund të mos i keni dëgjuar kurrë

Më shumë pjesëmarrës se tek Olimpiada: Lojërat Aziatike me sportet që mund të mos i keni dëgjuar kurrë

10:24, 23/09/2023
A+ Aa A-

Më shumë sportistë do të marrin pjesë në këtë aktivitet sesa në Lojërat Olimpike të Parisit dhe ka një gamë të gjerë sportesh të ndryshme për t'u kënaqur tani që ngjarja e madhe nis këtë fundjavë.

Nëse jeni të mërzitur nga sportet e përditshme, si basketbolli, noti apo volejbolli, atëherë shikoni Lojërat Aziatike kur ato hapen zyrtarisht të shtunën në Hangzhou, Kinë.

Sigurisht, lojërat do të kenë menunë e rregullt olimpike të aktiviteteve me disa që ofrojnë një vend kualifikues për Lojërat Olimpike të Parisit të vitit të ardhshëm.

Por pjesa më e madhe e fokusit do të jetë në sportet që janë të njohura në një rajon që përfaqëson 45 kombe dhe territore. Rreth 12,500 njerëz marrin pjesë, më shumë se tek Olimpiada Verore.

Disa nga specialitetet sportive rajonale përfshijnë kabaddi, sepaktakraë, ëushu dhe kurash. Lojërat Aziatike do të shfaqin gjithashtu të ashtuquajturat "sportet e mendjes" që përfshijnë brixh, shah, xiangqi (i njohur si shahu kinez) dhe disa të tjera.

Esports, i ofruar si një sport demonstrues pesë vjet më parë në lojërat në Indonezi, është zyrtar këtë herë dhe duhet të jetë një hit i madh.

KABADDI

Ky sport i rritur nga nënkontinenti indian është aq i popullarizuar sa që zona ka një ligë profesionale që tërheq miliona shikues. Sporti nuk përfshin klube, raketa, gola - madje as një top.

Kabaddi - i shqiptuar kuh-bud-DEE - u luajt si një sport ekspozues në Lojërat Olimpike të Berlinit të vitit 1936, por kurrë nuk ka fituar ndonjë tifozëri të gjerë jashtë nënkontinentit indian.

Loja ka një ngjashmëri të përafërt me lojën e oborrit të shkollës, e njohur në Shtetet e Bashkuara si "Red Rover" ose një lojë e njohur në Angli si "Bulldogu Britanik".

Dy ekipe me nga shtatë lojtarë konkurrojnë në një fushë të vogël.

Një lojtar i vetëm në sulm - i quajtur "sulmues" - kalon vijën qendrore dhe përpiqet në 30 sekonda të prekë sa më shumë lojtarë në anën tjetër dhe të kthehet përgjatë vijës qendrore pa u goditur.  Luhet në dy pjesë prej 20 minutash. Pikët fitohen duke etiketuar kundërshtarët, ose duke ndaluar sulmuesin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco