Armët që vendet perëndimore dhe SHBA kanë dërguar në Ukrainë

Armët që vendet perëndimore dhe SHBA kanë dërguar në Ukrainë

08:47, 23/09/2023
A+ Aa A-

Presidenti amerikan Joe Biden është shprehur se grupi i parë i tankeve Abrams do të mbërrijë në Ukrainë "javën e ardhshme".

SHBA është deri tani kontribuuesi më i madh i armëve në Ukrainë.

Polonia, e cila ishte gjithashtu një donator i madh, kohët e fundit tha se do të ndalonte furnizimin me armë.

Ajo është në një mosmarrëveshje me Ukrainën për eksportet e saj të grurit, për të cilat Polonia thotë se po vërshojnë tregun e saj.

Image

Sasia e ndihmës ushtarake dhënë Ukrainës është gjurmuar nga Instituti i Kielit , por të dhënat llogariten vetëm për donacione deri në fund të korrikut.

SHBA njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën me vlerë deri në 500 milionë dollarë.

SHBA ka konfirmuar gjithashtu se do të sigurojë municione thërrmuese, një veprim i diskutueshëm që ka shkaktuar shqetësim në mesin e disa aleatëve të NATO-s .

Ukraina ka marrë gjithashtu raketa SCALP nga Franca - të ngjashme me raketat e Mbretërisë së Bashkuar Storm Shadows që u dorëzuan kohët e fundit .

Tanke

Tashmë janë vendosur dhjetëra tanke. Ukraina thotë se ata janë të nevojshëm urgjentisht për të mbrojtur territorin e saj dhe për të larguar trupat ruse.

SHBA po dërgon 31 tanke të saj Abrams
Mbretëria e Bashkuar po siguron 14 tanke Challenger 2
Gjermania siguron 14 tanke Leopard 2
Spanja thotë se po dërgon gjashtë nga tanket e saj Leopard 2

Leopard 2 përdoret nga një numër vendesh evropiane dhe konsiderohet të jetë më i lehtë për t'u mirëmbajtur dhe më efikas në karburant se shumica e tankeve të tjerë perëndimor.

Image

Gjatë muajve të parë pas pushtimit, NATO u tha vendeve anëtare që të furnizonin Ukrainën me tanke më të vjetra - ato që ishin përdorur në ish-Traktat e Varshavës.

Forcat e armatosura të Ukrainës dinë se si t'i operojnë dhe si t'i mirëmbajnë ato, dhe kishin shumë pjesë këmbimi për to.

Tanket moderne perëndimore janë më të ndërlikuara për t'u përdorur dhe më të vështira për t'u mirëmbajtur.

Pamjet e fundit të një sulmi ukrainas në pozicionet ruse tregojnë se të paktën një tank Leopard dhe disa Bradley janë tashmë në përdorim nga forcat ukrainase.

Mbretëria e Bashkuar udhëhoqi rrugën në NATO duke ofruar sigurimin e Challenger 2 - tankun e saj kryesor të betejës.

Image

Challenger 2 u ndërtua në vitet 1990, por është dukshëm më i avancuar se tanket e tjera në dispozicion të forcave të armatosura të Ukrainës.

Ukraina përdori tanke T-72 të projektuara nga Traktati i Varshavës përpara pushtimit, dhe që nga shkurti 2022 ka marrë më shumë se 200 T-72 nga Polonia, Republika Çeke dhe një numër i vogël vendesh të tjera.

Image

Duke shpallur vendimin e SHBA për të dërguar 31 tanke Abrams në Ukrainë, presidenti Joe Biden i përshkroi ato si "tanket më të afta në botë".

SHBA dhe Britania e Madhe po sigurojnë gjithashtu raunde të uraniumit të varfëruar me tanket që po dhurojnë, të cilat janë shumë efektive në shpimin e armaturës.

Megjithatë, uraniumi i varfëruar është material paksa radioaktiv dhe ka disa shqetësime se raundet mund të kontaminojnë tokën.

Image

Mjete luftarake
Profesionistët ushtarakë theksojnë se suksesi në fushën e betejës kërkon një gamë të gjerë pajisjesh, të vendosura në koordinim, me mbështetjen e nevojshme logjistike në vend.

Stryker është një nga shumë automjetet e blinduara që i janë dhuruar Ukrainës. SHBA konfirmoi se 90 Strykers do të dërgoheshin.

Image

Ndër automjetet e tjera të dhuruara nga SHBA-të ishin automjetet luftarake të këmbësorisë Bradley. Ato u përdorën gjerësisht nga forcat amerikane në Irak.

Image

Mbrojtjet ajrore

Në dhjetor, SHBA njoftoi gjithashtu se po dërgonte sistemin raketor Patriot në Ukrainë - dhe Gjermania dhe Holanda e kanë ndjekur shembullin.

Ky sistem shumë i sofistikuar ka një rreze veprimi deri në 60 milje (100 km), në varësi të llojit të raketës së përdorur dhe kërkon trajnim të specializuar për ushtarët ukrainas, që ka të ngjarë të kryhet në një bazë të ushtrisë amerikane në Gjermani.

Por sistemi është i shtrenjtë për t'u përdorur - një raketë Patriot kushton rreth 3 milion dollarë .

Image

Që nga fillimi i konfliktit, Ukraina ka përdorur sisteme S-300 të epokës sovjetike tokë-ajër kundër sulmeve ruse.

Para fillimit të konfliktit, Ukraina kishte rreth 250 S-300 dhe ka pasur përpjekje për t'i rimbushur këto me sisteme të ngjashme të grumbulluara në vende të tjera ish-sovjetike, me disa të ardhur nga Sllovakia.

Image

SHBA i ka ofruar gjithashtu Ukrainës Nasams (Sistemi Kombëtar i Avancuar i Raketave Sipërfaqe-Ajër). Nasamet e para mbërritën në Ukrainë në nëntor.

Përveç kësaj, Mbretëria e Bashkuar ka ofruar disa sisteme të mbrojtjes ajrore, duke përfshirë Starstreak, të dizajnuara për të rrëzuar avionët me fluturim të ulët në distancë të shkurtër.

Image

Gjermania ka siguruar gjithashtu sisteme të mbrojtjes ajrore, duke përfshirë sistemet e mbrojtjes ajrore IRIS-T të cilat mund të godasin raketa që afrohen në një lartësi deri në 20 km .

Artileri me rreze të gjatë

Ndër raketat me rreze të gjatë të dërguara në Ukrainë nga SHBA-të janë sistemi i raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë M142 ose Himars. Disa vende evropiane kanë dërguar gjithashtu sisteme të ngjashme.

Himari besohet të ketë qenë qendror për suksesin e Ukrainës në shtyrjen e forcave ruse në jug, veçanërisht në Kherson në nëntor.

Image

Sistemet Himars janë shumë më të sakta dhe kanë një shtrirje më të madhe potenciale sesa sistemi Smerch i përdorur në anën ruse.

Image

Howitzers

Në muajt pas pushtimit dhe tërheqjes së Rusisë nga Kievi, pjesa më e madhe e luftës u përqendrua në lindje të vendit ku furnizimet me artileri për Ukrainën ishin në kërkesë të madhe.

Australia, Kanadaja dhe SHBA-ja ishin ndër vendet që dërguan obus dhe municione të avancuara M777 në Ukrainë.

Gama e M777 është e ngjashme me obusin rus Giatsint-B dhe shumë më i gjatë se arma e tërhequr e Rusisë D-30.

Vendet e NATO-s thonë se po planifikojnë të rrisin furnizimin e tyre me predha, sepse Ukraina i ka përdorur ato me një ritëm shumë më të shpejtë se sa po dërgohen.

Ata po kërkojnë nga prodhuesit e tyre vendas që të rrisin prodhimin.

Image

Armët antitank

Mijëra armë Nlaw, të dizajnuara për të shkatërruar tanke me një goditje të vetme, janë gjithashtu në Ukrainë.

Image

Armët mendohet se kanë qenë veçanërisht të rëndësishme në ndalimin e avancimit të forcave ruse në Kiev në orët dhe ditët pas pushtimit.

Dronët

Dronët janë paraqitur shumë në konflikt deri më tani, ku shumë prej tyre janë përdorur për operacione mbikqyrjeje, shënjestrimi dhe ngritjes së rëndë.

Turqia i ka shitur Ukrainës drone të armatosur Bayraktar TB2, ndërsa prodhuesi turk i sistemit ka dhuruar drone për operacionet e financimit të turmave në mbështetje të Ukrainës.

Image

Analistët thonë se Bayraktar TB2 kanë qenë jashtëzakonisht efektivë, duke fluturuar në rreth 25,000 këmbë (7,600 m) përpara se të zbrisnin për të sulmuar objektivat ruse me bomba të drejtuara me lazer.

Po avionët luftarakë?

SHBA i kishte kundërshtuar në mënyrë të përsëritur lutjet e Ukrainës për avionë luftarakë, duke u fokusuar në sigurimin e mbështetjes ushtarake në zona të tjera.

Por në maj, presidenti Joe Biden njoftoi se SHBA do të mbështeste ofrimin e avionëve luftarakë të avancuar - përfshirë F-16 të prodhuar nga SHBA - në Ukrainë dhe gjithashtu do të mbështeste trajnimin e pilotëve ukrainas.

Miratimi i SHBA-së gjithashtu lejoi vendet e tjera të eksportonin avionët e tyre F-16, pasi SHBA-ja duhet ligjërisht të miratojë rieksportin e pajisjeve të blera nga aleatët.

Danimarka dhe Holanda kanë konfirmuar që atëherë se do të furnizojnë Ukrainën me avionë luftarakë F-16. Danimarka është zotuar të dërgojë 19 avionë ndërsa pritet që Holanda të sigurojë më shumë.

Një dorëzim fillestar i disa F-16 daneze pritet afër fundit të vitit 2023.

Një koalicion më i gjerë i përbashkët vendesh , përfshirë Britaninë e Madhe, kanë rënë gjithashtu dakord të ndihmojnë në trajnimin e pilotëve ukrainas për të fluturuar F-16. Përveç SHBA-së, koalicioni i përbashkët do të ndihmojë gjithashtu në trajnimin e ekuipazhit tokësor ukrainas për mirëmbajtjen e avionit .

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco