Lajmi i fundit

SYRI DIGJITAL/ Skandalet e përditshme për të cilat hesht qeveria e Edi Ramës

Evropa, rruga kryesore e trafikut të amfetaminave të regjimit sirian Pilulat Captagon

Evropa, rruga kryesore e trafikut të amfetaminave të regjimit sirian

08:22, 23/09/2023
A+ Aa A-

Evropa është bërë rruga kryesore e tranzitit për tabletat siriane Captagon që shkojnë në Lindjen e Mesme, sipas EMCDDA. Një raport i ri e ka etiketuar Evropën një rrugë kryesore të trafikut të drogës.

I paraqitur nga Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Drogat (EMCDDA) dhe Zyra e Policisë Kriminale të Gjermanisë, raporti tregon në detaje se si territori evropian përdorej gjithnjë e më shumë për trafikimin e tabletave Captagon në Gadishullin Arabik.

E shitur në formë pilule ose pluhuri, Captagon është një drogë me shumë varësi, e ngjashme me amfetaminën, që është e njohur në Lindjen e Mesme.

Droga  pak e njohur prodhohet kryesisht në Siri dhe Liban, dhe tregu kryesor i saj është Arabia Saudite.

Megjithatë, sipas raportit, trafikimi i Captagon përfshin ose drejtimin e drejtpërdrejtë të dërgesave nëpërmjet Bashkimit Evropian ose ripaketimin dhe dërgimin e dërgesave brenda bllokut.

Grupet militante të lidhura me regjimin e Bashar Al Asad po përdorin gjithnjë e më shumë Evropën si një rrugë trafikimi dhe po përfitojnë financiarisht nga tregtia, shtoi ai.

Më shumë se 127 milionë tableta Captagon janë sekuestruar nga autoritetet që nga viti 2018, vuri në dukje raporti.

Policia italiane në vitin 2020 sekuestroi rreth 84 milionë tableta, me vlerë rreth një miliard euro, në atë që u përshkrua si "operacioni më i madh i vetëm në botë i këtij lloji".

Çfarë është saktësisht Captagon?

I shquar në vitet 1960 si një ilaç për ADHD, narkolepsinë dhe depresionin, Captagon e merr emrin e tij nga një prej disa markave të hidroklorurit fenetilinë.

Fenetilina, një përbërës që i përket familjes së amfetaminave, më vonë u fut në listën e zezë nga OKB në 1986, duke bërë që shumica e vendeve ta ndërpresin atë.

Sidoqoftë, përdorimi është rigjallëruar që atëherë.

Nxënësit e marrin për produktivitet; taksitë, shoferët e kamionëve dhe madje edhe ushtarët e përdorin drogën për të qëndruar zgjuar dhe për të kryer punët e tyre, ndërsa ata që përballen me pasiguri ushqimore kërkojnë Captagon për të shmangur vaktet, shpjegoi për Euroneës në qershor Caroline Rose, Drejtore e Institutit të Linjave të Reja.

Prodhimi i drogës u rrit në qiell në Siri pas shpërthimit të luftës civile në 2011, pavarësisht një goditjeje që pësoi në Evropë. Rose i tha Euroneës se tregtia është një "rrjedhë kryesore alternative e fitimeve" për regjimin sirian.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco