Ministri hungarez: Sanksionet e reja kundër Rusisë i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë

Ministri hungarez: Sanksionet e reja kundër Rusisë i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë

07:43, 23/09/2023
A+ Aa A-

Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato "i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë", tha të premten Peter Szijjarto, ministri i jashtëm hungarez në një intervistë për median shtetërore ruse TASS.

Komentet vijnë pas takimit të tij me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork të premten. 

Szijjarto tha se furnizimet me grurë ukrainas në vendet e Evropës Qendrore do të shkatërrojnë sektorin e tyre bujqësor. 

"Nëse gruri ukrainas fillon të përhapet në vendet e Evropës Qendrore, ai patjetër do të shkatërrojë tregjet bujqësore të Evropës Qendrore. Për të mos përmendur fermerët tanë, të cilët padyshim duhet t'i mbrojmë," tha Szijjarto, cituar nga TASS.

Sipas Szijjarto, Hungaria është e gatshme të sigurojë tranzit falas të grurit ukrainas përmes territorit të saj. Ai gjithashtu vuri në dukje se fillimisht, marrëveshja për linjat e solidaritetit nënkuptonte leje vetëm për transitin e produkteve bujqësore ukrainase. 

"Siç e kuptoj unë, ata (Ukraina) do të preferonin të shpërndanin grurë në Evropën Qendrore, por marrëveshja fillestare për linjat e solidaritetit nuk kishte të bënte me këtë," tha ai, sipas TASS, duke shtuar se marrëveshja nënkuptonte "lejen për tranzit. dhe jo për tregtinë dypalëshe”. 

Szijjarto tha se burimet energjetike të Hungarisë janë "në masë të madhe të varura nga furnizimet nga Rusia" dhe Moska garantoi vazhdimin e furnizimit me naftë dhe gaz të vendit në takimin me Lavrov në Nju Jork, sipas TASS.

Szijjarto do të vizitojë Moskën për të marrë pjesë në Javën e Energjisë Ruse, tha ai, e cila do të zhvillohet në Moskë midis 11 dhe 13 tetorit. Ai tha se do të takohet gjithashtu me zëvendëskryeministrin rus Alexander Novak, tha TASS. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco