'Filmin tuaj e shikojnë vetëm derrat'/ Presidenti i Polonisë nuk përmbahet, ofendon regjisoren e njohur

'Filmin tuaj e shikojnë vetëm derrat'/ Presidenti i Polonisë nuk përmbahet, ofendon regjisoren e njohur

23:25, 21/09/2023
A+ Aa A-

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda i tha regjisores së njohur Agnieszka Holland se filmi i saj “Kufiri i Gjelbër” për fatin e refugjatëve dhe emigrantëve që përpiqen të kalojnë nga Bjellorusia përmes Polonisë në Bashkimin Evropian, është parë vetëm nga derrat.

“Nuk jam i befasuar që anëtarët e Gardës Kufitare përdorën sloganin “vetëm derrat ulen në kinema”, të cilën e njohim që nga koha e pushtimit fashist, kur në kinematë tona shfaqeshin filmat propagandistikë të Hitlerit”, tha presidenti Duda.

Filmi i Agnieszka Holland u prit me ovacione në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Venecia, ku mori vlerësime të shkëlqyera dhe një çmim special të jurisë.

Do të ketë premierën e tij më 22 shtator, por një numër zyrtarësh polakë që as nuk e kanë parë, tashmë e kanë quajtur propagandë, një fyerje për ushtarët dhe rojet kufitare që mbrojnë të gjithë BE-në që emigrantët të mos hyjnë në të.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco