Presidenti i Lituanisë: Rusia po përgatitet për veprime luftarake edhe më të mëdha, jo për paqe

Presidenti i Lituanisë: Rusia po përgatitet për veprime luftarake edhe më të mëdha, jo për paqe

20:58, 21/09/2023
A+ Aa A-

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nausėda ka shprehur shqetësimin në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se Rusia kishte njoftuar zyrtarisht tërheqjen e saj nga Traktati i Forcave të Armatosura Konvencionale në Evropë, gjë që ai beson se do të thotë se Rusia po përgatitet për një veprim ushtarak edhe më të madh, jo për paqe.

Nauseda e quajti gjithashtu luftën e Rusisë kundër Ukrainës një problem global që ndikon në sigurinë globale të ushqimit dhe ato bërthamore, shkruajnë mediat e huaja.

Ai tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të ushtrojë më shumë presion ndaj Rusisë për të ndaluar sulmet e saj të qëllimshme ndaj civilëve ukrainas dhe infrastrukturës civile.

“Katastrofa e paprecedentë mjedisore e shkaktuar nga shkatërrimi i digës Kakhovka nuk duhet të përsëritet në forma të reja, edhe më të rrezikshme”, shtoi presidenti lituanez.

Ai bëri thirrje për t’i dhënë fund luftës agresive të Rusisë me tërheqjen e menjëhershme, të plotë dhe të pakushtëzuar të trupave dhe pajisjeve nga territori i Ukrainës brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të vitit 1991.

Para kësaj, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel iu drejtua Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku i bëri thirrje Kinës që të ndikojë te Rusia për t’i dhënë fund luftës së saj kundër Ukrainës.

Më herët, presidenti Volodymyr Zelensky, duke folur në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në Nju Jork të mërkurën, renditi dy kushte që duhet të plotësohen për një ndërprerje të plotë të armiqësive në Ukrainë.

E para është tërheqja e plotë e të gjitha forcave dhe mercenarëve rusë nga territori sovran i Ukrainës brenda kufijve të vitit 1991, duke përfshirë flotën ruse të Detit të Zi.

Pika e dytë ishte kërkesa e presidentit që Ukraina të rimarrë plotësisht kontrollin efektiv mbi të gjithë kufirin e saj shtetëror dhe zonën ekskluzive ekonomike në Detin e Zi dhe Azov dhe ngushticën e Kerçit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco