Presidenti i Polonisë: Humbja e Rusisë është garancia e vetme e paqes

Presidenti i Polonisë: Humbja e Rusisë është garancia e vetme e paqes

09:18, 20/09/2023
A+ Aa A-

Mbështetja perëndimore për  Ukrainën  ndërsa mbrohet kundër Rusisë ka pasoja të rëndësishme globalisht, tha të martën presidenti polak Andrzej Duda, duke u kërkuar mbështetësve të Kievit të qëndrojnë të palëkundur.

“Ka të bëjë me sigurimin që Rusia nuk është në gjendje të zhvendosë me forcë kufijtë në Evropë”,  tha Duda për Jake Tapper të CNN  në një intervistë nga selia e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. 

"Kjo është garancia e paqes në të ardhmen, edhe për Shtetet e Bashkuara." 

Polonia  dhe Ukraina ndajnë një kufi të gjatë, një zonë ku lufta bëri jehonë të ashpër të martën pasi dronët rusë goditën magazinat në qytetin perëndimor të Ukrainës,  Lviv .

'Nuk ka zgjidhje kompromisi' tha gjithashtu Duda një qëndrim i ndarë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky. 

Të dy liderët dolën në podium në Nju Jork të martën në mëngjes, teksa po zhvillohej Debati i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.

“Rusia mund të ndalet vetëm nëse mposhtet, dhe do të mposhtet kur Ukraina të largojë ushtrinë ruse nga territoret e pushtuara, falë ndihmës së Shteteve të Bashkuara, falë ndihmës së Perëndimit dhe kur të rimarrë kontrollin. mbi kufijtë e saj të njohur ndërkombëtarisht. Vetëm atëherë do të jemi në gjendje të themi se imperializmi rus u mposht me të vërtetë”, tha Duda për CNN.

Polonia ka qenë një aleate e Ukrainës që nga pushtimi rus, duke marrë më shumë se një milion refugjatë ukrainas dhe duke udhëhequr rrugën në nxitjen e partnerëve të NATO-s që të dërgojnë më shumë furnizime ushtarake në Kiev.

Në pranverë, Polonia u bë  vendi i parë i NATO-s  që dërgoi avionë luftarakë në Ukrainë - disa muaj përpara SHBA-së, të cilat vetëm muajin e kaluar ranë dakord të miratojnë transferimin e avionëve luftarakë F-16, në pritje të përfundimit të trajnimit nga forcat ukrainase.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco