Monumentet evropiane që po shtohen në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s

Monumentet evropiane që po shtohen në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s

08:24, 20/09/2023
A+ Aa A-

Që nga qytetet e lashta deri te prodhimi i birrës: shtesat më të fundit nga Evropa të UNESCO-s japin shumë frymëzim për udhëtime.

UNESCO ka filluar të shpallë vendet e reja që do të shtohen në Listën e Trashëgimisë Botërore.

Lista e iniciativës së OKB-së është një përmbledhje e monumenteve me rëndësi të veçantë për racën njerëzore. Qoftë nëpërmjet një kontributi të jashtëzakonshëm njerëzor apo mrekullisë së pastër të bukurisë natyrore, Vendet e Trashëgimisë Botërore mbrohen për t'u siguruar që ato të ruhen për brezat e ardhshëm.

Këtë muaj, Komiteti i Trashëgimisë Botërore po mblidhet në Riad, në Arabinë Saudite, për të futur një grup të ri vendesh në listë. Komiteti filloi me nominimet që nuk mbuloheshin në 2022 përpara se të kalonte në nominimet e vitit 2023.

Përpara se të mblidhej komiteti, kishte 1157 vende të trashëgimisë botërore. Lista tashmë është rritur dhe janë shpallur vendet e reja që nga 16 shtatori.

Këtu janë disa nga vendet e reja më të dukshme të shpallura në të gjithë Evropën deri më tani.

Gordion – Turqi

Image

Frigjiani, shekulli VIII p.e.s.

I vendosur rreth 70 km në jugperëndim të Ankarasë, ky vend arkeologjik është ai që ka mbetur nga Gordioni, kryeqyteti i Frigjisë. Qytetërimi i lashtë ishte bashkëkohës i grekëve të lashtë me mitet e mbretërve të tyre Gordias, Midas dhe të përshkruara në 'Iliadën' e Homerit.

Trashëgimia hebraike-mesjetare e Erfurt - Gjermani

Në mes të Gjermanisë, qyteti i Erfurtit ka një grup mbresëlënës të vendeve kulturore të ruajtura të Mesjetës. Që nga shekulli 11-14, Sinagoga e Vjetër, Mikveh dhe Shtëpia e Gurit japin një pamje magjepsëse të jetës hebreje në Gjermani.

Modernizmi i Kaunas: Arkitektura e optimizmit 1919-1939 - Lituani

Image

Kaunas

Midis Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, qyteti provincial i Letonisë i Kaunas u rigjenerua tërësisht nga filozofia e arkitekturës së Lëvizjes Moderne. Ende të pranishme sot, rrugët urbane të Kaunas janë një kujtesë e asaj epoke magjepsëse.

Qyteti i vjetër i Kuldīga - Letoni

Një shembull tjetër i një qyteti të shëtitshëm, rrugët e të cilit janë të mbushura me trashëgimi kulturore. Kuldīga u ngrit nga një fshat i vogël mesjetar në shekullin e 16-të në një qytet të rëndësishëm artizanal dhe tregtar mbi 200 vjet. Ndryshimet në arkitekturë mbeten edhe sot.

Vendet prehistorike të Menorca Talayotic - Spanjë

Image

Me të dhëna që datojnë që në vitin 1600 p.e.s, komunitetet kanë jetuar në ishullin Menorca të Spanjës. Strukturat, mjetet dhe vendet e varrimit sjellin njohuri për mënyrën se si njerëzit jetonin në Menorca, si dhe ritualet dhe zakonet e tyre mbi një mijë vjet përpara se krishterimi të vinte në brigjet evropiane.

Fortesa e Unazës së Epokës Vikinge - Danimarkë

Në pesë vende të ndryshme, ka unaza monumentale në Danimarkë që shënojnë vendin ku dikur qëndronin kështjellat e Vikingëve. Të ndërtuara midis viteve 970 dhe 980 të erës sonë, Aggersborg, Fyrkat, Nonnebakken, Trelleborg dhe Borgring ishin të gjitha vendndodhje kyçe në Dinastinë Jelling të Perandorisë Vikinge.

Žatec dhe peizazhi i Saaz Hops - Çeki

Image

Shkoni në Žatec dhe ju garantohet një pushim i bukur nëse jeni adhurues i birrës. Fushat pjellore të hopit pranë lumit Ohře i ofrojnë zonës bazën për industrinë e saj të shkëlqyer të birrës, e cila ka sjellë revolucion industrial në qytetin mesjetar./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco