India dhe Kanadaja pezullojnë bisedimet tregtare

India dhe Kanadaja pezullojnë bisedimet tregtare

08:29, 20/09/2023
A+ Aa A-

India ka pezulluar bisedimet tregtare me Kanadanë për shkak të mosmarrëveshjeve për “çështje të caktuara”, tha ministri indian i Tregtisë dhe Industrisë Piyush Goyal .

Raporti bën të ditur përmes mediave të huaja se deklarata e ministrit erdhi menjëherë pasi Kanadaja anuloi një mision tregtar në Indi që ishte planifikuar të mbërrinte në Mumbai në fillim të tetorit. Puna e misionit pritej të fokusohej në bujqësi, ushqim, teknologji dixhitale, infrastrukturë dhe shkencat e jetës.

“Ne e kemi vënë në pauzë dialogun tregtar me Kanadanë. Duhet të sigurohemi që gjeopolitikisht dhe ekonomikisht të jemi në të njëjtën faqe. Disa çështje shqetësuese serioze u theksuan në takimin dypalësh midis kryeministrit Narendra Modi dhe kryeministrit Justin Trudeau. “- tha ministri për publikimin.

Në total, India dhe Kanadaja zhvilluan gjashtë raunde negociatash mbi marrëveshjen tregtare.

Më herët gjatë ditës, autoritetet kanadeze dëbuan një diplomat indian të rangut të lartë nga vendi. Si përgjigje, India dëboi ambasadorin kanadez Cameron MacKay nga vendi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco