Pse kubanezët po luftojnë për Rusinë në Ukrainë?

Pse kubanezët po luftojnë për Rusinë në Ukrainë?

07:37, 19/09/2023
A+ Aa A-

 Për muaj të tërë, qindra kubanë janë larguar në heshtje nga ishulli për të luftuar për Rusinë në Ukrainë, duke ndjekur premtimet për para dhe shtetësi ruse nga rekrutuesit e fshehtë në internet, thanë anëtarët e familjes për CNN.

Në pjesën më të madhe të Kubës, ekonomia është ndalur teksa ishulli i drejtuar nga komunistët tërhiqet nga rënia e mprehtë e turizmit, rritja e inflacionit dhe ripërtëritja e sanksioneve të SHBA.

Në vende si Santa Clara, një qytet me rreth 250,000 njerëz me një varfëri të tejskashme dhe ku në rrugë ka  më shumë kuaj dhe karroca sesa makina, në dukje kishte një numër të pakufizuar burrash të pakënaqur për t'u rekrutuar.

Burra si Miguel, i cili në korrik udhëtoi për në Rusi dhe menjëherë pas kësaj ishte në vijën e parë të luftës me Ukrainën, nëna e tij Cecilia tha për CNN: 

“Djali im bënte rreth 2000 pesos në muaj”, tha ajo duke punuar në punë të çuditshme në Santa Clara. “Nuk mund të blesh një kuti vezë me të tani. Ai thjesht donte ta bënte jetën tonë më të mirë.”

Cecilia tha se kishte frikë nga hakmarrjet ruse kundër djalit të saj dhe i kërkoi CNN të mos identifikonte asnjërin prej tyre dhe të përdorte pseudonime në vend të emrave të tyre të vërtetë.

Pasi djali i saj iu përgjigj një postimi në Facebook ku kërkonin kubanë për të punuar si kuzhinierë dhe punëtorë ndërtimi në Rusi, Cecilia tha se dy gra kontaktuan me të përmes ëhatsApp.

Cecilia tha se dëgjoi disa nga telefonatat dhe një nga gratë fliste spanjisht me theks rus dhe gruaja e dytë ishte qartësisht kubane.

Brenda një jave, tha Cecilia, Miguel kishte nënshkruar një kontratë për të punuar në riparimin e infrastrukturës së dëmtuar në luftë dhe gratë i kishin dërguar një biletë avioni për të fluturuar nga destinacioni i plazhit Varadero në Moskë, udhëtimi i tij i parë jashtë ishullit.

Në bordin e avionit, Miguel i tha asaj se pa dhjetëra të rinj të tjerë, të cilët ishin rekrutuar, duke përfshirë dy kushërinj të largët, që po shkonin gjithashtu për të marrë pjesë në përpjekjet e luftës ruse.

Në fillim aventura e Miguel-it dukej se po shpërblehej. 

Ai i dërgoi para nënës së tij dhe gjyshes së moshuar që i lejoi ata të blinin gjëra luksoze si mish dhe kafe.

Ai i dërgoi nënës së tij fotografi me mesazhe nga ushqimi që po hante: pica dhe akullore.

Herën tjetër që ata folën me video-telefonatë, Miguel e kishte rruar kokën dhe kishte veshur një uniformë ushtarake ruse, tha ajo. 

Ai po shkonte në front, por i tha mamasë së tij të mos shqetësohej dhe madje e telefonoi me komandantin e tij, gjithashtu kubanez, i cili i premtoi se do të kujdesej për djalin e saj.

Por shumë shpejt Miguel i tha nënës së tij se donte të kthehej në shtëpi.

"Ai ka parë tmerret e një luftë," tha Cecilia. “Ai tha se ka parë të plagosur. Se në spital njerëzit mbërritën pa krahë dhe këmbë. Ai nuk është mësuar ta shohë këtë.”

Miguel u shtir si  sëmundje për të mos shkuar në luftë, por oficerët e tij eprorë rusë nuk i pranuan justifikimet e tij.

Herën e fundit që Miguel foli me nënën e tij në shtator, ai tha se oficerët rusë ia kishin hequr telefonin si ndëshkim dhe se duhej të korruptonte njërën prej tyre që të mund ta telefononte.

"Ai tha 'Mama unë jam në vijën e parë në Ukrainë'. Ai është atje, ku është zona më e  rrezikshme”, tha Cecilia. “Ata janë atje për të mbrojtur trupat ruse. Janë mish për top.”

Gjendja e vështirë e rekrutëve kubanë si Miguel ndërlikohet më tej nga një njoftim nga zyrtarët kubanë në shtator se ata do t'i trajtonin qytetarët e tyre që luftonin për Rusinë si mercenarë të paligjshëm dhe rekrutuesit online si trafikantë njerëzish.

“Kuba nuk është pjesë e konfliktit të luftës në Ukrainë”, thuhet në një deklaratë nga Ministria e Jashtme e Kubës. “Po vepron dhe do të veprojë fuqishëm kundër kujtdo, nga territori kombëtar, që merr pjesë në çdo formë të trafikimit të qenieve njerëzore për qëllime rekrutimi ose mercenarizmi, në mënyrë që qytetarët kubanë të përdorin armë kundër çdo vendi”.

Një program i posaçëm kushtuar aferës në televizionin shtetëror kuban shfaqi intervista me zyrtarë duke thënë se një rrjet prej 17 personash, përfshirë mercenarë dhe trafikantë të dyshuar, ishin arrestuar dhe nëse dënoheshin mund të përballeshin me dënime që variojnë nga 30 vjet burg deri në dënimin me vdekje. .

Në Santa Clara, Pedro Roberto Camuza Jovas i tha CNN se një nga djemtë e tij kishte udhëtuar në Rusi gjatë verës dhe një i dytë ishte arrestuar nga agjentët e sigurimit shtetëror kuban në shtator para se të mund të hipte në një aeroplan dhe të ndiqte vëllain e tij në luftë.

"Ai u mashtrua," tha Camuza. “Shpresoj që ta marrin parasysh këtë dhe ta vlerësojnë sepse si ai ka shumë më tepër. Çfarëdo që të vendosë prokurori të paktën ai është në Kubë. Tjetri, shpresoj të më thërrasë.”

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë nuk iu përgjigj kërkesave të CNN për koment në lidhje me rekrutimin e kubanezëve për të luftuar në Ukrainë. Përpjekja vështirë se u mbajt e fshehtë. Mediat ruse shfaqën histori të kubanëve që iu bashkuan përpjekjeve të luftës për premtime për shtetësi ruse dhe paga mujore prej 200,000 rubla, pak më shumë se 2,000 dollarë./Marrë pjesërisht nga CNN

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco