6 miliardë dollarë për shkëmbimin e të burgosurve mes ShBA dhe Iranit me ndërmjetësimin e Katarit

6 miliardë dollarë për shkëmbimin e të burgosurve mes ShBA dhe Iranit me ndërmjetësimin e Katarit

20:00, 18/09/2023
A+ Aa A-

Përmbledhje nga BBC

Pesë shtetas amerikanë të burgosur me vite në Iran po kthehen në SHBA si pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve të ndërmjetësuar nga Katari.

Katër burrat dhe një grua, të cilët gjithashtu kanë patur pasaporta iraniane, kanë zbarkuar në Katar, pasi u larguan nga kryeqyteti Iranian Teheran.

Lirimi i tyre varej nga transferimi i 6 miliardë dollarëve (4.8 miliardë £) në fondet iraniane, të fituara nga shitja e naftës në Korenë e Jugut, në bankat në Doha.

Pesë iranianë të burgosur në SHBA gjithashtu supozohet të lirohen si pjesë e shkëmbimit: dy kanë zbritur në Doha, sipas Press TV  të Iranit.

Presidentit të SHBA Joe Biden i është kërkuar prej kohësh të sjellë në shtëpi amerikanët që konsiderohen gjerësisht si pengje të përdorur nga Irani si pazare.

Por republikanët amerikanë dhe aktivistët iranianë e kanë dënuar shkëmbimin, duke thënë se kjo vetëm do të inkurajojë më shumë marrjen e pengjeve

Cfare ka ndodhur sot?

Ish-zyrtarët e Pentagonit paralajmërojnë për më shumë të burgosur amerikanë

Një ish-zyrtar i lartë i Pentagonit ka paralajmëruar se shkëmbimi i të burgosurve mund t'u japë armiqve amerikanë jashtë vendit "më shumë arsye" për të burgosur amerikanët.

 • Duke folur për BBC, Mick Mulroy, një ish-oficer i CIA-s dhe zëvendës ndihmës sekretar i mbrojtjes për Lindjen e Mesme, tha se "ndonëse është gjithmonë mirë të shohësh amerikanët të kthehen në shtëpi pasi janë arrestuar në mënyrë të paligjshme, kjo përfundimisht mund të shkaktojë që më shumë amerikanë të përdoren në këtë mënyrë".

"Irani  do të ketë pesë nga qytetarët e tij të kthyer, të cilët u ndoqën penalisht dhe u dënuan ligjërisht në Shtetet e Bashkuara përveç këtyre fondeve," shtoi ai.

Mulroy tha gjithashtu se SHBA duhet të ndërmarrë hapa për të monitoruar fondet, në mënyrë ideale përmes qeverisë së Katarit.

"Nëse nuk ndodh, ata shpresojmë se mund të ndalojnë të gjitha shpenzimet e mëtejshme si shkelje e kësaj marrëveshjeje," tha ai.

Sanksionet e reja amerikane synojnë asetet e ish-presidentit iranian.

Pak më shumë detaje tani për sanksionet ndaj Iranit të shpallura nga administrata Biden më herët.

Në një deklaratë, Departamenti Amerikan i Thesarit tha se do të targetonte  ish-presidentin iranian Mahmoud Ahmadinejad për "dhënien e mbështetjes materiale për ministrinë iraniane të inteligjencës dhe sigurisë (MOIS)".

Këto veprime, tha ai, imponojnë  "pasoja të prekshme mbi ata që janë përgjegjës ose bashkëpunëtorë në pengmarrjen ose ndalimin e gabuar të një shtetasi të Shteteve të Bashkuara jashtë vendit".

Si rezultat, "të gjitha pronat dhe interesat në pronën e personave të caktuar të përshkruar më sipër që janë në SHBA ose në posedim ose kontroll të personave amerikanë janë të bllokuara", thuhet në deklaratë.

I burgosuri i liruar falënderon presidentin amerikan Biden

Siamak Namazi, një nga pesë shtetasit amerikanë të liruar nga Irani, ka dhënë një deklaratë.

"Mirënjohja ime e përzemërt shkon për Presidentin Biden dhe administratën e tij, të cilët duhej të merrnin disa vendime tepër të vështira. Faleminderit... që përfundimisht vendosët jetën e qytetarëve amerikanë mbi politikën," tha ai.

• Namazi i kërkoi presidentit të nxiste një mjet për t'i dhënë fund praktikës së asaj që ai e përshkroi si "peng -marrje".

"Vetëm nëse bota e lirë më në fund bie dakord të imponojë kolektivisht pasoja drakoniane mbi ata që përdorin jetët njerëzore thjesht si pazare, regjimi iranian dhe të ngjashmit e tij do të detyrohen të bëjnë zgjedhje të ndryshme," tha ai.

“Mjerisht, deri atëherë, ne mund të parashikojmë që më shumë amerikanë dhe të tjerë të bien viktima të pengmarrjes shtetërore – një tmerr që falë jush, familja ime dhe unë do të përpiqemi ta lëmë pas – duke filluar nga sot”.

Fondet e Iranit do të përdoren për nevoja humanitare - Blinken

Blinken thotë se fondet e ngrira prej 6 miliardë dollarësh të lëshuara në Iran sipas marrëveshjes së shkëmbimit të të burgosurve kanë qenë gjithmonë në dispozicion të Teheranit për qëllime humanitare.

Ai thotë se "arsye teknike" nënkuptonin se Irani nuk ishte në gjendje "të hynte në ato fonde aty ku ishin".

• Blinken thotë se fondet u transferuan në një bankë tjetër "ku ne kemi mbikëqyrje absolute se si ato përdoren dhe ato mund të përdoren vetëm për qëllime humanitare".

Ai thotë se SHBA ka "besim absolut" në mekanizmat në fuqi për të siguruar që fondet të përdoren për nevoja humanitare.

Lirimi i qytetarëve amerikanë është prioriteti më i lartë, thotë Blinken

Blinken thotë se 30 amerikanë të ndaluar padrejtësisht në mbarë botën janë sjellë në shtëpi nën administratën aktuale.

Ai thotë se Biden ka treguar se është i përgatitur për të marrë vendime të vështira.

"Unë nuk kam prioritet më të madh, presidenti nuk të sigurohem  që amerikanët të cilët  janë të ndaluar padrejtësisht kudo mund të kthehen në shtëpi," shton ai.

Blinken 'mirënjohës' për lirimin e të burgosurve

Ai thotë se liria e të burgosurve do të thotë se "burrat dhe gratë, baballarët dhe fëmijët, gjyshërit mund të përqafohen përsëri".

"Është një ditë për të cilën jam mirënjohës," thotë ai, ndërsa falënderon aleatët ndërkombëtarë që luajtën një rol në ndihmën për të çliruar qytetarët amerikanë.

SHBA falënderon ata që punuan për lirimin e të burgosurve

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken thotë se foli me grupin pasi ata zbarkuan dhe pati një bisedë emocionale me ta.

Lyse Doucet e BBC-së kapi momentin kur pesë të burgosurit amerikanë dolën nga avioni. Ajo tha se lehtësimi mes atyre që ishin në asfalt ishte i qartë.

Ajo tha se Siamak Namazi u tha avokatëve të tij se "makthi ka marrë fund".

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak ka përshëndetur lirimin nga Irani të konservatorit britaniko-amerikan Morad Tahbaz.

Zëdhënësi i tij tha se ai ishte "jashtëzakonisht i kënaqur që sprova e tmerrshme e Morad Tahbazit më në fund mori fund dhe se ai do të ribashkohet me të dashurit e tij". Duke kërkuar të përdorin shtetasit e huaj si mjete pazari, liderët e regjimit po minojnë fatalisht besueshmërinë e Iranit në skenën botërore.

"Ata duhet të ndalojnë përdorimin e shtetasve të huaj për pazare politike." Ai shton se Britania e Madhe nuk ishte e përfshirë në negociatat për marrëveshjen e sotme.

Administrata e Biden njofton sanksione të reja

Sapo avioni me shtetas amerikanë u ul në Doha, presidenti amerikan Joe Biden njoftoi sanksione të reja që synojnë ish-presidentin e Iranit Mahmoud Ahmadinejad dhe ministrinë e inteligjencës së vendit.

"Sot, pesë amerikanë të pafajshëm që u burgosën në Iran më në fund po kthehen në shtëpi," tha Biden në një deklaratë. “Ndërsa festojmë kthimin e këtyre amerikanëve, kujtojmë edhe ata që nuk u kthyen”, tha ai. Ne do të vazhdojmë t'i imponojmë Iranit kosto për veprimet e tyre provokuese në rajon."

Pesë shtetasit amerikanë dhe familjet e tyre shtrënguan duart dhe shkëmbyen përqafime me zyrtarët e Katarit dhe ata amerikanë teksa zbrisnin nga avioni në Doha. Grupi kaloi disa minuta në asfalt përpara se të silleshin në terminal për kontrolle mjekësore. Ata së shpejti do të shkojnë në SHBA.

Image

Ky është një moment i rrallë i bashkëpunimit SHBA-Iran, tha Lyse Doucet

Kryekorrespondenti ndërkombëtar, duke raportuar nga aeroporti ne Doba

Ka qenë e vështirë për Iranin dhe Shtetet e Bashkuara të bisedojnë, veçanërisht për çështje të vështira, kur ka një mosbesim kaq të thellë.

Është edhe më e vështirë kur nuk mund të flasësh ballë për ballë. Teherani dhe Uashingtoni ndërprenë marrëdhëniet diplomatike në prill 1980, disa muaj pasi studentët radikalë iranianë morën ambasadën amerikane në Teheran dhe mbajtën peng dhjetëra qytetarë amerikanë për më shumë se një vit në prag të revolucionit iranian.

Vite më parë, pati një përjashtim të rrallë kur Sekretari i Shtetit i atëhershëm i SHBA-së, John Kerry, u ul në mënyrë të përsëritur me homologun e tij iranian, Javad Zarif, i cili ndihmoi në arritjen e marrëveshjes historike bërthamore të Iranit në korrik 2015.

Por që kur ish-presidenti amerikan Donald Trump u tërhoq nga kjo marrëveshje në vitin 2018, nuk ka pasur pothuajse asnjë takim ballë për ballë.

Dhe nuk ka pasur lehtësim të mosbesimit të thellë pavarësisht këtij momenti të rrallë bashkëpunimi gjatë bisedimeve indirekte që çuan në këtë shkëmbim të të burgosurve.

 

Zaghari-Ratcliffe u arrestua në mënyrë arbitrare në vitin 2016, fillimisht me akuza për spiunazh, të cilat ajo i mohoi me forcë.

Ajo u pa gjerësisht si një peng i përdorur nga iranianët për të bërë presion ndaj qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për të paguar një borxh të gjatë dhe u lirua pasi u arrit një marrëveshje diplomatike.

Pritja e gjatë e Morad Tahbazit për lirim

Marrëveshja e arritur midis Britanisë dhe Iranit vitin e kaluar pa që Britania e Madhe të shlyente një borxh të gjatë ushtarak ndaj Teheranit – dhe fati i Morad Tahbaz ishte pjesë e negociatave.

Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar besonte, në atë kohë, se kishte siguruar lirimin e tij në arrest shtëpiak në Teheran. Në fund, megjithatë, ai u lejua të dilte nga burgu famëkeq Evin i Teheranit për vetëm 48 orë.

Irani shpresonte qartë se mund të përdorte pasaportën e tij amerikane në avantazhin e tij gjithashtu, në negociatat me SHBA.

Morad Tahbaz u rikthye pas hekurave deri në muajin e kaluar kur u la sërish në arrest shtëpie, teksa po përpunoheshin detajet përfundimtare të kësaj marrëveshjeje komplekse.

Lehtësimi i madh që disa të burgosur më në fund po kthehen në shtëpi zbutet  se më shumë të huaj mund të kapen në të ardhmen. Ka ende shtetas të tjerë të dyfishtë pas hekurave në Teheran.

Ndërkohë, Katari shpreson se ky moment i rrallë bashkëpunimi do të ndihmojë në fillimin e përparimit në mosmarrëveshjet dhe mosmarrëveshjet e tjera të gjata - duke përfshirë marrëveshjen bërthamore të 2015-ës, e konsideruar e gjitha, por e vdekur pasi ish-presidenti i SHBA Donald Trump u tërhoq nga ajo në 2018.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco