Lajmi i fundit

‘New York Times’: Charles McGonigal projektoi një hetim të FBI-së për llogari politike të mikut Edi Rama

Belgjikë/ Përfundon gjyqi penal më i madh në vend, burg përjetë për 8 autorët e sulmeve terroriste në 2016-ën

Belgjikë/ Përfundon gjyqi penal më i madh në vend, burg përjetë për 8 autorët e sulmeve terroriste në 2016-ën

10:15, 16/09/2023
A+ Aa A-

Një gjykatë belge ka dhënë dënime me burgim të përjetshëm për tetë burra për sulmet xhihadiste me bomba të vitit 2016 në Bruksel, duke i dhënë fund gjyqit penal më të madh në vend. Sulmet më 22 mars 2016 në aeroportin kryesor të Brukselit dhe në sistemin e metrosë vranë 32 persona.

Shtetasi francez, Salah Abdeslam dhe belgo-marokeni Mohamed Abrini, tashmë të dënuar me burgim të përjetshëm nga Franca për një masakër të vitit 2015 në Paris, ishin të profilit më të lartë nga gjashtë personat e shpallur fajtorë për vrasje në muajin Korrik.

Abrini, i cili ishte një nga bombarduesit e caktuar, por në momentin e fundit vendosi të mos hidhte në erë veten, u dënua me 30 vjet burg. Bombardimet, pranë selisë së NATO-s dhe BE-së, ishin pjesë e një vale sulmesh të marra përsipër nga grupi i Shtetit Islamik në Evropë.

Qindra udhëtarë dhe staf transporti u plagosën dhe shumë të tjerë mbetën të traumatizuar nga sulmi më i madh në Belgjikë. Gjyqi, i cili filloi në fund të vitit të kaluar , u mbajt nën masa të rrepta sigurie në ish-selinë e konvertuar të aleancës ushtarake të NATO-s.

Abdeslam, i cili mbushi 34 vjeç të premten, ishte autori i vetëm i mbijetuar i sulmeve të Parisit të vitit 2015 që vranë 130 njerëz. Ai kishte ikur në Bruksel pasi mori pjesë në sulmet e Parisit dhe u izolua për katër muaj në një apartament ku pritën anëtarët e qelisë lokale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco