Irani një vit pas vdekjes së Mahsa Amini

Irani një vit pas vdekjes së Mahsa Amini

08:55, 16/09/2023
A+ Aa A-

Vdekja e 22-vjeçares më 16 shtator ndezi një nga valët më të mëdha - dhe më domethënëse - të mospajtimit që e tronditi Republikën Islamike në vite.

Forcat e sigurisë në Iran janë përgatitur mirë për përvjetorin e parë të vdekjes së Mahsa Amini.

Gruaja e re kurde vdiq më 16 shtator 2022 në paraburgimin e policisë morale iraniane (e njohur si Patrol Irshad), duke shkaktuar protesta të mëdha mbarëkombëtare.

Një vit më vonë, efektet politike dhe sociale të vdekjes së saj ende vërshojnë në vend.

Disa qindra demonstrues u vranë dhe më shumë se 20,000 njerëz u arrestuan gjatë protestave që zgjatën disa muaj. Njihet si lëvizja "Liria e Jetës së Gruas", duke reflektuar sloganin e përdorur nga ata që kundërshtojnë Republikën Islamike.

Dhjetëra forca të sigurisë së regjimit dhe forcat e tij famëkeqe Basij u vranë dhe u plagosën gjithashtu gjatë trazirave.

Por çfarë ndikimi kanë pasur protestat në Iran?

Image

Rezistenca ndaj hixhabit të detyrueshëm është kthyer në shenjë proteste

Në Iran, gratë duhet të mbulojnë flokët me shami me ligj.

Edhe para lëvizjes së protestës së vitit të kaluar, gratë iraniane zakonisht shiheshin duke e mbajtur atë lirshëm rreth kokës ose nganjëherë shpatullave të tyre në kundërshtim me rregullat, të cilat janë thellësisht të papëlqyeshme për një pjesë të madhe të popullsisë.

Mosmarrëveshjet mbi hixhabin e detyrueshëm janë bërë një nga çështjet kryesore që goditi titujt brenda Iranit.

Pa e shpallur zyrtarisht vendimin e tyre, autoritetet iraniane tërhoqën policinë e moralit - e cila zbaton kodet dhe rregullat strikte të veshjes islame të vendit - nga rrugët në javët dhe muajt pas vdekjes së Amini.

Dhuna e ushtruar nga policia e moralit ndaj grave dhe vajzave përmendet gjerësisht si një nga faktorët kryesorë që çon në mospajtimin.

Tani zyrtarët iranianë po përpiqen të gjejnë një mënyrë për t'u marrë me numrin në rritje të grave që refuzojnë të mbulojnë flokët.

Image

Megjithatë, balanca e pushtetit midis regjimit dhe grave që i sfidojnë mund të ketë ndryshuar.

Edhe pse autoritetet kanë theksuar disa herë gjatë muajve të fundit se ata që shkelin rregullat do të ndëshkohen, vëzhguesit thonë se situata aktuale është shumë e ndryshme nga ajo që u përballën gratë përpara vdekjes së Amini.

Para protestave, zyrtarët iranianë ishin të shqetësuar kryesisht me gratë që mbanin atë që ata e quanin "hixhab i keq" - jo duke e mbajtur atë në një mënyrë që mbulon flokët plotësisht - ndërsa në ditët e sotme ata shohin gjithnjë e më shumë gra pa shami në publik.

Vetë Amini u arrestua nga policia e moralit për gjoja “hixhab i keq”, teksa udhëtonte me familjen e saj drejt kryeqytetit, Teheran. Ajo thuhet se ishte rrahur keq, duke pësuar disa goditje të dhunshme në kokë, megjithëse autoritetet iraniane e mohojnë këtë.

Policia e moralit është rikthyer në rrugë për të rifilluar patrullimet, me gratë që shihen të zbuluara në makinat e tyre që u dërgohen paralajmërime me SMS. Megjithatë, këta oficerë nuk po e prezantojnë më veten si “policë morali” si dikur para vdekjes së Aminit.

Një raport i Euroneës në prill zbuloi se Kina ishte duke duke e "turbo-karikuar" këtë goditje ndaj grave iraniane, duke ofruar teknologji thelbësore dhe mbështetje të tjera për qeverinë e Iranit.

Ali Khamenei, lideri i Republikës Islamike, disa muaj më parë foli për pranimin e “hixhabit të dobët”, siç e quajti ai.

Komentet e tij mund të interpretohen si një shenjë se autoritetet iraniane tani kanë prioritet të merren me gratë që refuzojnë të mbulohen fare.

Megjithatë, shumë iranianë të zakonshëm janë më të shqetësuar rreth rritjes së çmimeve dhe ekonomisë së vendit të goditur nga sanksionet.

Një masë e fundit e ndërmarrë nga autoritetet iraniane për t'u përballur dhe ndëshkuar shkelësit e rregullave është i ashtuquajturi projektligji "Dlirësia dhe Hixhabi", i cili fuqizon agjencitë e inteligjencës dhe policinë për të ndërmarrë veprime kundër grave.

Ekspertët e Kombeve të Bashkuara i kanë etiketuar ndryshimet ligjore, të cilat krijojnë dënime të reja dhe gjoba të rënda për gratë e pambuluara, një "aparteid gjinor"./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco