Ovidio, kreu i kartelit të fuqishëm të drogës, Sinaloa, ekstradohet në SHBA

Ovidio, kreu i kartelit të fuqishëm të drogës, Sinaloa, ekstradohet në SHBA

07:31, 16/09/2023
A+ Aa A-

Djali i lordit famëkeq të drogës Joaquín "El Chapo" Guzmán është ekstraduar në SHBA për akuzat e trafikut të drogës, ka thënë Prokurori i Përgjithshëm i SHBA.

Ovidio Guzmán dyshohet se ka udhëhequr, së bashku me vëllanë e tij, kartelin e fuqishëm të drogës Sinaloa që themeloi babai i tij.

Ovidio akuzohet gjithashtu se ka urdhëruar vrasjen e një këngëtari që kishte refuzuar të interpretonte në dasmën e tij.

Ai u arrestua në janar në shtetin verior të Meksikës, Sinaloa dhe që atëherë ka qenë në paraburgim.

"Ky veprim është hapi më i fundit në përpjekjen e Departamentit të Drejtësisë për të sulmuar çdo aspekt të operacioneve të kartelit," tha në një deklaratë Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland në lidhje me ekstradimin.

"Lufta kundër karteleve ka përfshirë një guxim të jashtëzakonshëm nga forcat e rendit të Shteteve të Bashkuara dhe të forcave meksikane të zbatimit të ligjit dhe anëtarë të shërbimit ushtarak, shumë prej të cilëve kanë dhënë jetën në ndjekje të drejtësisë."

Z. Garland falënderoi gjithashtu qeverinë meksikane për ndihmën e saj në dërgimin e Ovidio në SHBA.

Nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm për ekstradimin nga autoritetet meksikane.

Kjo vjen disa ditë pasi gruaja e babait të 33-vjeçarit, Emma Coronel, u lirua nga burgu në SHBA pasi u dënua në nëntor 2021 për akuzat e trafikut të drogës.

Burri i saj po vuan një dënim të përjetshëm në një burg supermax në Kolorado për drejtimin e kartelit Sinaloa.

Ovidio Guzmán është një nga katër fëmijët që El Chapo pati gjatë marrëdhënies së tij me Griselda López në vitet 1980 dhe 90. Më i madhi prej tyre, Edgar, u vra në një shkëmbim zjarri kartel në 2008.

El Chapo ka edhe fëmijë të tjerë nga martesa e tij e mëparshme dhe nga lidhja e tij e mëvonshme me Coronel-in.

Guzmán, i njohur gjithashtu si "El Ratón" (Miu), u arrestua jashtë qytetit të Culiacán pas një operacioni ndjekeje gjashtëmujore.

Njëzet e nëntë vetë vdiqën në përleshjet që pasuan dhe anëtarët e kartelit të tij dogjën autobusë dhe makina për të bllokuar rrugët hyrëse me qëllimin që të parandalonin përforcimet e policisë që të hynin në qytet.

Ovidio u dërgua në Mexico City me një helikopter nga frika se nëse ai transportohej me rrugë, vrasësit e tij do të përpiqeshin të sulmonin autokolonën.

Në qershor 2020, forcat e sigurisë e ndaluan atë për pak kohë, por u urdhëruan nga presidenti meksikan Andrés Manuel López Obrador ta lironin atë "në mënyrë që të mos rrezikohej popullata" pasi personat e armatosur të Sinaloas dogjën autobusët dhe u përfshinë në beteja me armë me policinë dhe ushtarët.

Ai kishte qenë i fshehur për 18 muajt në vijim përpara se të riarrestohej në janar 2023.

Karteli Sinaloa është një organizatë kriminale transnacionale që vlerësohet nga zyrtarët e zbatimit të ligjit në SHBA se ka kontrabanduar më shumë se 1000 ton kokainë, marihuanë, metamfetamina dhe heroinë në SHBA.

Vrasësit e kartelit rrëmbyen, torturuan dhe vranë anëtarë të bandave rivale për të konsoliduar pushtetin e tij.

Anëtarët kanë korruptuar gjithashtu oficerë policie dhe politikanë të rangut të lartë në Meksikë dhe në të gjithë Amerikën Qendrore për të mbyllur një sy ndaj dërgesave të drogës apo edhe për të informuar kartelin për bastisjet e afërta./ar.sh/SYRI.NET

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco